Kadın tutuklular: Koğuşlarımıza takılan kameralarla gözetleniyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Elazığ Cezaevi’nden mektup gönderen Helin Yapıcı, koğuşlarına takılan kameralarla özel yaşam gizliliğinin ihlal edildiğini belirterek, kameraları kırarak tepki gösteren iki tutuklu arkadaşlarının süngerli odaya alındığını aktardı.

Tutuklulara yönelik hak ihlalleri ile gündeme gelen Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki uygulamalar, her gün bir yenisi eklenerek devam ediyor. Cezaevinde tutuklu bulunan Helin Yapıcı, kadın tutuklulara yönelik baskı ve hak ihlallerini gönderdiği mektubunda aktardı. Kadın koğuşlarının kamera ile gözetildiğini belirten Yapıcı, tutukluların koğuşlara takılan kameraları kırarak tepki gösterdiğini ifade etti. Yapıcı, “Koğuşumuzun kamera ile gözetilmesi başlı başına bir baskı unsurudur. Bu kadına yönelik onur kırıcı bir yaklaşımdır” diyerek, özel yaşamlarının gizliliğinin ihlal edildiğini vurguladı.

Yapıcı, cezaevi idaresinin uygulamayı “güvenlik” ile gerekçelendirdiğini ve bu gerekçe ile gözetildiklerini kaydetti. Bütün cezaevlerinin aynı Adalet Bakanlığı’na bağlı olduğunu ifade eden Yapıcı, şöyle dedi: “Örneğin; Sincan F Tipi, Diyarbakır D Tipi, Bayburt M Tipi, Yüksek Güvenlikli. Ancak buralarda kadın koğuşlarında kamera olmamasına rağmen güvenlik sağlanabilmektedir. Bu durumda buralarda kamera bulunmaması bir suç mudur? Koğuşlarda kapasite sorunu var. Banyoda özel ihtiyaçlarımızı karşılayamayacak duruma geldik. Çünkü sayımız çok fazla. Birde koğuşta hasta ve bacağından sakat arkadaşımız var ancak idare bunu bilmesine rağmen ona ayrıca bir yatak vermedi ve ranzanın üst katına çıkmakta zorlanıyor.”

KOĞUŞTAKİ KAMERAYA TEPKİ GÖSTEREN TUTUKLULARA SÜNGERLİ ODA CEZASI

İlk zamanlar da görüntü almaması için kameranın üstünü kapattıklarını ve kameraların kaldırılması için iki tutuklunun idareye defalarca dilekçe verdiğini aktaran Yapıcı, arkadaşlarının başvurularına cevap gelmemesi üzerine kamerayı kırdıklarını belirtti. Bunun üzerine ise arkadaşlarına haberleşme ve iletişim cezası verildiğini ifade eden Yapıcı, sonrasında yaşananları şöyle anlattı: “Bu iki arkadaş yaka paça dışarı çıkartıldı ve süngerli odaya götürüldüler. Bu esnada başgardiyan bize bağırarak tehditler savurdu. 12 saat boyunca yemek ve su verilmeyen arkadaşlarımız, özel günleri olması nedeniyle zor anlar geçirirken, erkek gardiyanlar ‘çok zordalarsa atletlerini kullansınlar’ gibi utanç verici ve cinsiyetçi sözler sarf etti.”

CEZEVİ İDARESİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Arkadaşları süngerli odaya alındıktan sonra başgardiyanın kendilerini havalandırmaya topladığını belirten Yapıcı, “Arkadaşlarımızı hiçbir şekilde göremeyeceğimizi bundan sonra kamerayı kıran kırmayan herkesin ceza alacağını, ayrıca kırılan kameraların hukuksuz bir şekilde ailelerimiz tarafından gönderilen paralardan kesileceğini beyan etti” diye konuştu. Yapıcı, cezaevi idaresinin bu keyfi uygulamasına karşı suç duyurusunda bulunduklarını aktardı.

Ulaştığımız cezaevi yetkilileri ise, konu ile ilgili sorumuz üzerine “Telefonumuzda sıkıntı var, sesiniz kesik geliyor” diyerek bilgi vermedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR