Kadına şiddet ‘kızların için’ mi?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kadına yönelik şiddet her geçen gün artarken, televizyon dizileri ise, bu şiddete ortak oluyor. Kanal D ekranlarında yayına başlayan ‘Kızlarım İçin’ dizisi de, kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran dizilerden sadece bir tanesi

Son dönemde yayınlanan televizyon dizileri artan toplumsal şiddeti pekiştirirken, kadına yönelik şiddeti de meşrulaştırıyor. Özellikle çatışmalı süreçlerde ekranlarda ırkçılığı, militarizmi yükselten diziler yayına sokulurken, kadınların Meclis’ten geçen cinsel saldırı ve istismar yasalarına karşı sokakta olduğu bu dönemde ise, istismarı ve şiddeti diziler aracılığıyla meşrulaştırılarak evlerimize kadar giriyor. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Filmmor, Kadın Dayanışma Vakfı, Kaos GL’den kadınlar, feminist gazeteciler ve sinemacıların “evlerden ırak televizyon dizileri”ni belirlediği akşamın aynı günü, televizyon ekranlarında yeni bir dizi yayına başladı.

Kadın dırdırcı, erkek fedakâr!

Kanal D ekranlarında yayınlanmaya başlayan “Kızlarım İçin” adlı dizide, 7 kişilik bir ailenin öyküsüne yer veriliyor. 2017 yılında 339 kadının katledildiği, 52826 kadının geçici koruma altına alındığı ve her gün 350 kadının polise başvurduğu bilgisinin yayınlandığı gün yayına başlayan dizi, kadına yönelik şiddet ile başlıyor. 5 çocuk babası Yaşar ve Ayten çiftini anlatan dizi de Ayten, “huysuz” ve “dırdırcı kadın” olarak seyirciye yansıtılırken Yaşar, ailesi ve kızları için didinen, çalışan fedakâr baba rolü ile karşımıza çıkıyor. Psikolojik şiddete maruz kalan Ayten’in ilerleyen dakikalarda komşusu Hacer’in eşi Zübeyir ile ilişkisi öğreniliyor. “İhanet” karşısında Yaşar, Ayten’i öldürmeye karar veririyor. Yaşar, elinde bıçakla beklerken kadın cinayetlerini ve şiddetini gerekçelendiren sözleri ile erkek şiddetine, cinayetine bahaneler üretiyor. Yine aynı şekilde Hacer’e ihanet eden Zübeyir’in ise, affedilmesi dikkat çekici; “erkektir yapar” algısı göze çarpıyor. Zübeyir’in açıklamaları ise, “Baştan çıkardı, üstüme geldi. Namussuz karı” şeklinde.

Kadını kadına kırdıran zihniyet

Dizinin ilk dakikalarında, “Baba çınardır. Olmasa da gölgesi yeter” sözlerinin sonucunu Ayten’i korumaya çalışırken, kolundan bıçaklanan kızının şiddet uygulayan erkeğe, “Ne yaparsan yap, babamsın” dediğini görüyoruz. Filmin son dakikalarında ise, Ayten’i eşine öldürtemeyen senarist, kendine Ayten’in kızını katil seçiyor. Bir kez daha kadını kadına kırdıran zihniyet ilk bölümde karşımıza çıkıyor.

Duygu Erol/Jinnews

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR