Kadına yönelik şiddete karşı ‘Avukat Ağı’ oluşturuluyor

Post date:

Author:

Category:

ANKARA – Kadın Dayanışma Vakfı, şiddete maruz bırakılan kadınlarla hukuki destek vermek ve dayanışma içinde olmak amacıyla “Ankara Gönüllü Avukat Ağı” oluşturuyor.

Kadın Dayanışma Vakfı, Hollanda Büyükelçiliği’nin desteği ile yürütülen “Kadın Dayanışma Vakfı Şiddetle Mücadele Mekanizmasını Güçlendirilmesi Projesi” ile “Ankara Gönüllü Avukat Ağı” oluşturmaya hedefliyor.

Avukat ağının oluşturulmasına yönelik atölye çalışmaları 16-24 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek. Çalışma sonucunda şiddete maruz bırakılan kadınların hukuki yollara başvurmada ücretsiz destek alması amaçlanıyor.

Dört gün sürecek atölye çalışmasına katılmak isteyen avukatların “kadindv@yahoo.com.tr” adresine 10 Aralık’a kadar e-posta ile katılımını iletmeleri isteniyor.

Gönüllü kadın avukatlara yönelik planlanan atölye başlıkları şu şekilde:

“Toplumsal Cinsiyet”, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Görüşme Teknikleri”, “Ruhsal Travma”, “Şiddet ve Travma ile Çalışırken İkincil Travmatizasyondan Korunma Çalışması”, ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Uluslar Arası ve Ulusal Yasal Düzenlemeler ve Destek Mekanizmaları”, “Gönüllü Avukatların Hizmet Sunum Modeli.”

‘DAYANIŞMA BÜYÜYOR’

Kadın Dayanışma Vakfı’dan Sibel Güneş, şiddet görmesi nedeniyle dayanışma merkezimize başvuru yapan her kadın öncelikle, hiç bir yargıya varılmadan dinlenerek, mevcut ihtiyaçlarının tespit edildiğini söyledi. Güneş, “Sonrasında kadınların istekleri doğrultusunda birlikte bir yol haritası belirleniyor. Bu destek hukuki ya da psikolojik destekten, yararlanabilecekleri mevcut mekanizmalar konusunda bilgi aktarımına kadar uzanıyor” diye konuştu.

“Gönüllü Avukat Ağı” projesi ile daha fazla kadınla dayanışma içinde olacaklarını söyleyen Güneş, “Bu atölyeler şiddete karşı mücadeleyi güçlendiriyor. Dayanışmayı büyütüyor” diye konuştu.

Avukat ağının kapasitesini geliştirmek istediklerini söyleyen Güneş, “Yan yana durabileceğimiz kadın avukatlarla buluşmak istiyoruz” dedi.

Güneş, proje kapsamında sadece avukatlarla değil, ilerleyen dönemlerde psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarıyla da bir araya geleceklerini duyurdu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR