Kadınlar 1 Ekim’de sokaklarda

0
194

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, ‘Eşit ve Özgür Bir Hayat İçin Bu Yasalar Böyle Geçmez’ adıyla kampanya başlatıyor. Kadınlar, 1 Ekim’de saldırılara karşı her yerde sokaklarda olacak

AKP’nin kadınları yok sayan politikaları çerçevesinde çıkarttığı yasalara karşı, kadınlar “Eşit ve Özgür Bir Hayat İçin Bu Yasalar Böyle Geçmez” şiarıyla kampanya örgütlüyor. Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, kampanyanın temel eylemliliklerini belirlemek ve harekete geçmek için de geçtiğimiz günlerde Beyoğlu’nda bulunan Feminist Mekan’da bir araya geldi. Hafta sonu kampanyanın metnini açıklayacak olan grup üyesi kadınlar, 1 Ekim günü her yerde sokaklarda, 2 Ekim’de de Ankara’da olacaklarını duyurdu.

‘Saldırılar biçim değiştirdi’

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu üyesi Feride Eralp, son zamanlarda kadınlara dönük gerçekleştirilen sözlü ve fiziksel saldırıların yeni olmadığını belirterek, saldırıların iyice görünür olduğunu ve biçim değiştirdiğini söyledi. Eralp, saldırılara ilişkin olarak, “Eskiden daha çok cinsel taciz biçiminde tezahür eden bu saldırılar, şimdi bir ‘ahlak bekçiliği’ şeklinde” dedi. Kadınların, “Müftülük Yasası” olarak bilinen Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile Mağdur Hakları Kanun Tasarısı adıyla iki yasayla karşı karşıya olduklarını belirten Eralp, “Şimdi evlilik için de yine kadın-erkek eşitliğini temel almayan bu kuruma başvurulması hedefleniyor bu yasa tasarısıyla. Elbette bu bir ‘seçenek’, yani zorunlu değil; ama toplumsal baskının nasıl bir zorundalık yaratma biçimi haline geldiğini de unutmayalım. Yani ‘seçenek’ ibaresi yaşadığımız koşullarda, hele ki biz kadınlar için rahatlıkla ‘adımıza seçim yapılması’ anlamına gelebiliyor” diye konuştu.

‘Sesimizi yükselteceğiz’

Mağdur Hakları Yasa Tasarısı’nın kadınların İstanbul Sözleşmesi bağlamında çıkması için uzun yıllardır uğraşılan bir yasa olduğunu hatırlatan Eralp, erkek şiddetine karşı alanda çalışan kadın örgütlerine danışılmadan hazırlandığı için eksik ve muğlak olduğunu söyledi. Eralp, örgütleyecekleri kampanyaya ilişkin şunları söyledi: “Biz Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu olarak, bu yasa tasarıları üzerine tartışıyoruz ve bir kampanya çağrısı yaptık. Oluşturduğumuz metin, kadın örgütlerinin imzasına açılacak ve bundan böyle ‘Eşit ve Özgür Bir Hayat İçin Bu Yasalar Böyle Geçmez!’ adıyla bağımsız bir kampanya olarak ilerleyecek. Bu hafta sonuna metni çıkarmayı, ilerleyen günlerde de sokaklarda sesimizi yükseltmeyi umuyoruz.”

Politikaların ipuçları

Eralp, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın son 15 yıldır Diyanet İşleri Başkanlığı ile protokoller imzalandığını dile getirerek, sosyal politika ve eğitim alanlarında müftülüklerin etkinliğinin ciddi anlamda arttığını söyledi. Eralp, bunun sonucunda yaşanılanlara ilişkin “Müftülük, bir sosyal hizmet kurumu haline geldikçe buraya başvurmayacak kesimlerin erişebileceği hizmetler azalmaya başlıyor” diyerek, tüm bunların toplumsal alanın AKP tarafından nasıl şekilledirilmekte olduğuna dair ipuçları verdiğini ifade etti.

‘İtiraz etmeye çağırıyoruz’

Eşit ve özgür bir hayat istediklerini ve bunun mümkün olabilmesi için de hayatlarını karartan yasaların geçirilmesine izin vermeyeceklerini ifade eden Eralp, son olarak şu çağrıda bulundu: “Tüm kadınları bize sorulmadan hayatlarımızı belirlemek adına yapılan ve eşitsizliği derinleştiren yasal düzenlemelere itiraz etmeye, hep birlikte sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz. 1 Ekim günü olabildiğimiz her yerde sokaklarda, 2 Ekim’de de Ankara’da olacağız.”

İSTANBUL/MA

64

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here