Kadınlar 25 Kasım’a çağırıyor: Erkek-devlet faşizmini durduralım

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TJA ve HDP Kadın Meclisi, 25 Kasım’a çağrı yaparak, ‘Rozaların başlattığı Saraların, Nudemlerin yükselttiği kadın özgürlük mücadelesini faşizme karşı, inançla, dirençle bu 25 Kasım’da da yükseltiyoruz’ dedi

Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeni ile HDP İstanbul il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ilk olarak konuşan HDP İstanbul il eşbaşkanı Esengül Demir, 25 Kasım kapsamında birçok etkinlik yapacaklarını belirterek, kadınlara şu çağrıda bulundu: “25 Kasımlarda alanlarda olsunlar. Gerici erkek rejimine karşı birlik olsunlar ve yan yana durarak bu mücadeleyi büyütelim.”

‘Politikaların kökeni aynı’

Kadınlar adına yapılan basın açıklamasını okuyan TJA İstanbul aktivisti Gülistan Aydın, “Rozaların başlattığı Saraların, Nudemlerin yükselttiği kadın özgürlük mücadelesini faşizme karşı, inançla, dirençle bu 25 Kasım’da da yükseltiyoruz” diyerek, “Kadın soykırımını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz” şeklinde konuştu. Kadınların ekonomiden siyasete, eğitimden sağlığa, çalışma yaşamından toplumsal yaşama kadar erkek-egemen anlayışı ve somut uygulaması olan devlet şiddetinin hedefinde olduğunu vurgulayan Aydın, cinsiyetçiliği besleyen, derinleştiren söylemler ile kadına dönük saldırıların, özel savaş politikalarının kökeninin aynı olduğunu söyledi.

‘Şiddete karşı özsavunma’

Aydın, ekim ayında 40 kadının öldürüldüğünü, 32 çocuğun istismara uğradığını hatırlatarak, “Amaçlanan kadın mücadelesini geriletmek, örgütlü kurumlarını dağıtmak, kadını kamusal yaşamdan tasfiye edip, kadın yaşamı üzerinde denetimi arttırıp, toplumsal mücadeleyi engellemekti” dedi. Kadına yönelik her türlü şiddete karşı özsavunma hakkını kullanacaklarını vurgulayan Aydın, son olarak, “Yaşamın her alanında kadına yönelik saldırılara karşı mücadeleyi yükseltelim, erkek-devlet faşizmini durduralım” diyerek, çağrıda bulundu.

‘Mücadeleyi yükselteceğiz’

TJA 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü ile ilgili İzmir’de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il binasında açıklama yaptı. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, açıklama yapan TJA üyesi Türkan Poyraz, Yaşamın her alanında kadına yönelik saldırılara karşı mücadeleyi yükselteceklerini dile getirerek, tüm kadınları 25 Kasım’da Konak ilçesi Alsancak Caddesi’nde buluşmaya çağırdı.

‘İyi ki varsın kadın’

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü düzenlenecek büyük yürüyüşe sayılı günler kala, hemen hemen tüm kentlerde çalışmalar hızlandı. Anarşist Kadınlar’dan Özlem Aykun Erdoğan, kadın cinayetleri ve şiddetin arttığı bir dönemden geçildiğini hatırlatarak, “Bu nedenle 25 Kasım’a giderken bizim elimizde yine kadın dayanışması, kendi direngenliğimiz ve direnişimiz olacak” dedi. Erdoğan, bu sene 25 Kasım’da “İyi ki varsın kadın” sloganı ile sokaklarda olacaklarını aktararak, “Yaşadıklarımızın sadece bizim şanssızlığımızı olmadığını görüyoruz. Diğerlerine elimizi uzatmayı, dayanışmanın gücünü öğreniyoruz. Bu yüzden de iyi ki kadınız, iyi ki varız; ‘İyi ki Varsın Kadın’ diyoruz” dedi. Erdoğan, son olarak 25 Kasım’da İstanbul’daki kadın örgütleri ile birlikte “İyi ki varım, iyi ki varsın, iyi ki varız” demek için Taksim’de olacaklarını ifade ederek, tüm kadınları da “İyi ki varız” demeye çağırdı.

JINNEWS

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR