Kadınlar bu sürecin öncüsü olmalı

Post date:

Author:

Category:

Referanduma götürülücek yeni Anayasa taslağının ‘kadını yok saydığını’ söyleyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mûş Milletvekili Burcu Çelik, kadınlarla birlikte alanlarda “Hayır”ı örgütleyeceklerini söyledi.

Anayasanın bir toplumsal sözleşme olduğunu anımsatan Çelik, “Adı üstünde toplumun her kesiminin içinde yer alabileceği bir düzenleme olmalı. OHAL döneminde bu teklifin tartışılması dahi meşru değil. İki partinin bir araya gelip kapalı kapılar arkasında yaptığı bir anlaşmadır” dedi. Türkiye’nin gerçekten sorunlarına çözüm olabilecek bir anayasa değişikliğine ihtiyacı olduğunu dile getiren Çelik, referandumda çıkacak bir ‘Hayır’ın Türkiye için yeni bir başlangıç olacağını vurguladı.

Kadının adı yok

AKP’nin kadın politikalarına vurgu yapan Çelik, “Türkiye’deki bütün uygulamalarda ilk önce kadınlar hedef alınmıştır. Baskıcı ve katliamcı politikalar ilk kadınlar üzerinde yürütülmüştür. Kadınlar şunu çok iyi bilmeli: Bu anayasada kadının vurgusu dahi yok. Barış kadınların öncülüğünde gerçekleşecek. Bu nedenle kadınlar bu sürecin öncüleri olmalı. Kadınlarla birlikte alanlarda ‘Hayır’ı örgütleyeceğiz” diye konuştu.

‘Hayır’ diyeceğiz

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanlık Divanı Üyesi Dilek Adsan ise, Türkiye’de kadınların hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığına işaret ederek, şunları söyledi: “Yaşamımızı daraltan sisteme karşı ‘Hayır’ diyeceğiz. Kadınlar tüm baskı ve şiddete rağmen şunu çok iyi bilmeli; eğer bu anayasa geçerse bizler dört duvarın arasına hapsedileceğiz. İrademiz, kimliğimiz yok olacak. Eğer bir toplum demokratikleşip ve özgürleşecekse bu kadınların gücü ile olacak. Bu nedenle kadınlar olarak bu referandum sürecinde en aktif şekilde yer almalıyız.”

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR