Kadınlar çalıştayda bir araya geldi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, “Böyle gitmez, kadınlar izin vermez” kampanyası kapsamında “AKP’nin ‘makbul’ kadın kimliği inşa çabası – buna karşı ortak mücadele hattının olanakları” başlıklı bir çalıştay düzenledi. İstanbul Tabip Odası’nda düzenlenen çalıştaya konuşmacı olarak Halkevci kadınlardan Çiğdem Çidamlı, AKP kurucularından Fatma Bostan Ünsal, feminist yazarlar Hasbiye Günaçtı, Hülya Osmanağaoğlu, Necla Akgökçe ile avukat Meriç Eyüboğlu katıldı.

Mücadeleyi yükseltmeliyiz

Çalıştayın açılış konuşmasını, vekilliği düşürülen HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca yaptı. HDP Mûş Milletvekili Burcu Çelik’e 6 yıl ceza verildiğini de hatırlatan Konca, “Bizi cezaevi koşullarıyla tehdit ediyorlarsa biz orada da düşünce üretmeye, dört duvar da olsa siyaset yapmaya devam edeceğiz” dedi. Konca konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “AKP’nin politik duruşunu görmek gerekir. AKP’nin kadın kimliğini inşa etme süreci bütün toplumu ilgilendiren bir hal almaya başladı. Kadın kazanımlarımızı bertaraf eden bir saldırı ile karşı karşıyayız. Örgütlü kötülüğe karşı mücadeleyi yükselterek büyütmek zorundayız.”
Çalıştayda Çiğdem Çidamlı ise AKP’nin kadın politikalarını hangi yöntemler kullanarak hayata geçirdiğine ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Ardından konuşan AKP’nin kurucularından Fatma Bostan Ünsal da, AKP döneminde hayata geçirilmek istenen din olgusunun ne anlam ifade ettiği üzerine bir konuşma yaptı. Son olarak konuşan feminist yazar Hülya Osmanağaoğlu, Meclis açılır açılmaz geçirilmeye çalışılan “Müftülük Yasası”nın ne anlama geldiğini anlattı.

İSTANBUL/MA 

33

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR