Kadınlar hayatlarına sahip çıkıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ayşenur Y., kendisini sistematik olarak şiddete maruz bırakan  erkeğe karşı özsavunma hakkını kullandı. İktidarın söylemleri ile kadına şiddeti meşrulaştırdığı, yargının kadın katillerine karşı cezasızlık politikası izlediği Türkiye’de, son bir ayda 4 kadın özsavunma yaparak yaşamını savundu

İstanbul’da Ayşenur Y. isimli kadın, nişanlandığı Ali Kahveci isimli erkeği, kendisini fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bıraktığı için özsavunma hakkını kullanarak öldürdü.

Ayşenur Y. ile tartışan ve psikolojik şiddet uygulayan Ali Kahveci, uyguladığı şiddeti Ayşenur Y.’nin evine giderek, burada da sürdürdü. Ayşenur Y., kendisini şiddete maruz bırakan Ali Kahveci’yi, meşru müdafaa hakkını kullanarak yaraladı. Ali Kahveci, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Şiddete maruz kalan kadın daha sonra gözaltına alındı ve ifadesinde Ali Kahveci’nin kendisine psikolojik ve fiziki şiddet uyguladığını, bu şiddetin sistematik olduğunu belirtti. Ayşenur Y. ifadesinde, “Olay sabahı telefonla arayıp ‘Beni neden aramadın’ diyerek tartıştı. Akşam da konuşurken bir anda tekrar, ‘Sabah beni neden aramadın’ diye tartışmaya başladı. Sinirlendi ve elektrik süpürgesini alıp bana vurdu. Ben de mutfaktan ekmek bıçağını alarak rastgele sapladım” dedi.

1 ayda 4 özsavunma

Kadın cinayetlerinde erkeklere ‘iyi hal’, ‘saygın tutum’ indirimleri ile cezasızlık politikası izleyen ve iktidarın cinsiyetci söylemleri ile kadına yönelik şiddeti arttırdığı Türkiye’de kadınlar, kendi yaşamlarını savunuyor.

Son 1 ay içinde 4 kadın, kendilerini şiddete, cinsel saldırıya ve baskıya maruz bırakan 4 erkeğe karşı özsavunma hakkını kullandı. Konya’da Sevim H., eşi Ali H. isimli erkeği; Xerpêt’te (Elazığ) bir kadın İsa U. isimli erkeği, Sinop’ta Şengül Y., eşi Necip Y. isimli erkeği; son olarak İstanbul’da ise Ayşenur Y., Ali Kahveci isimli erkeği yaşamlarını savunmak için öldürdü.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR