Kadınlar ‘hayır’ derse çok şey değişir!

Bir araya gelen Kürt ve sosyalist kadınlar, “hayır”lı kampanya için kolları sıvadı. “Hayır” için çalışmalarını başlatan kadın yapılarından HDP Kadın Meclisi de, Ankara’da referandum deklarasyonunu açıklayarak çalışmalarını başlattı. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Agirî (Ağrı) Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, kadınların “7 Haziran ruhuyla ‘Hayır’ı örgütlemesi gerektiğini” belirtti.

‘İnkar düzenlemesi’

Referandum sürecini demokratik bir anayasa yapım süreci olarak değerlendirmediklerini belirten Taşdemir, tasarının “otoriter ve bütün yetkileri tek bir kişide toplayıp, iktidarı derinleştiren” bir yapıya sahip olduğunu söyledi. “18 madde halklar, kadınlar ve inançlar açısından bir tek adam rejimidir” diyen Taşdemir, bu yüzden düzenlemeyi kabul etmediklerini söyledi. “Tek adam rejiminin” kadın özgürlüğüne karşı bir tavsiye ve inkar düzenlemesi olduğuna işaret eden Taşdemir, yaşanan bu tavsiyelere karşı kadın direnişini halkla birlikte büyüteceklerini söyledi.

‘Ev ev gezeceğiz’

Taşdemir, 18 maddenin özgürlük karşıtı ve 12 HDP milletvekilinin tutukluluk koşullarında hazırlandığı için de “gayri meşru” olduğuna dikkat çekti. Kadınların birleşik kadın cephesi örmek için mücadele ettiklerini vurgulayan Taşdemir, şöyle devam etti: “Bu anlamda yan yana gelen, destek olan ve bunun mücadelesini veren, özgürlüğünü haykıran kadınlar var. Ama bunun dışında da kendi mücadelesini veren kadınlar var. Bizler bugünden sonra sokak sokak, ev ev, mahalle mahalle gezerek, bu paketin nasıl kadın özgürlüğüne karşı bir paket olduğunu ve kadınların tarihsel kazanımlarını tasfiye etmeye çalıştıklarını tüm kadınlarla paylaşacağız. Çünkü biz biliyoruz: Kadınlar hayır dediğinde çok şey değişecek.”

Kadınlara çağrı

7 Haziran’ı Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olarak tanımlayan ve bunu da kadınların mücadelesinin yarattığını anlatan Taşdemir, “Kadınların kazanımlarını somutlayan bunu pratik politikada ortaya koyan HDP siyasetine, kadınlar coşkuyla akın akın geldiler. Biz bundan sonra da bu referandum için kadınları özgürlüklerine, haklarına ve tarihsel kazanımlarına sahip çıkması için ‘Hayır’ı örgütlemeye ve egemen kılmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

ANKARA

EN SON EKLENENLER