Kadınlar ‘Hayır’ı böyle anlatıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Her sabah bir araya gelen Ercişli kadınlar, gruplar halinde dağıldıkları mahallelerde ayrım yapmaksızın bir bir evlerin kapısını çalarak, “Hayır”ı anlatıyor.

Van’ın Erciş ilçesinde referandum çalışması yürüten kadınlar, mahalle mahalle, sokak sokak ve ev ev dolaşarak, “Hayır”ı anlatıyor. Sabah saatlerde parti binasında bir araya gelen ve aralarında HDP ile DBP’li yöneticilerin de bulunduğu kadınlar, ardından gruplar halinde mahallelere dağılıyor. Ayrım yapmaksızın bir bir evlerin kapısını çalan kadınlar, yurttaşlara neden “Hayır” demeleri gerektiğini uzun uzun anlatıyor. 7’den 70’e herekse “Hayır”ı anlatan kadınlar, çamurlu yollar ve olumsuz hava koşullarına aldırış etmeden akşam saatlerine kadar sokak sokak dolaşıyor.

BİR BİR İKNA EDİYORLAR

Günlük programlarında Yeşilova Mahallesi bulunan kadınlar önce gruplara ayrılıyor. Yapılan planlama dahilinde sokak sokak gezen kadınlar, sırasıyla kapısını çaldıkları evlerde kendilerini karşılayanlara önce kendilerini tanıtıyor. Yurttaşlar tarafından ilgi ile karşılanan kadınlar, yapılacak referandumun önemine dikkat çekerek, AK Parti’nin 15 yıllık iktidarı boyunca hiç bitmeyen saldırıları, Kürt illerinde yaşanan sivil ölümleri ve yıkılan kentleri hatırlatıyor. Belediyelere atanan kayyumları, milletvekili ve belediye eşbaşkanlarının tutuklanmasını anımsatan kadınlar, “Hayır”ın tüm yaşananlara cevap niteliği taşıdığına vurgu yapıyor.

EN BÜYÜK DESTEK YİNE KADINLARDAN

Çalışmalar kapsamında kapısı çalınan mahalle sakinlerinden Safure, çalışma yürüten kadınları kucaklayarak, kendilerine “Hayır”ı anlatmalarına gerek olmadığını söyledi. Ailece “Hayır” diyeceklerini dile getiren Safure, kendisinin de birkaç gün içinde çalışmalarda yer alacağını dile getirdi.

NASIL ‘EVET’ DERİZ?

Evinin kapısı çalınan yurttaşlardan Mehmet ise “Gittiğim her yerde Kürtlerin kazanması için dua ediyorum. Kimin ne oluğunu çok iyi biliyorum. Her taraftan Kürtlere zulüm var nasıl ‘Evet’ diye biliriz ki? Allah yardımcınız olsun. Bizim de elimizden ne gelirse kendimiz için yapacağız” dedi.

‘KADIN VE GENÇLERDEN YOĞUN İLGİ VAR’

Çalışmalarda yer alan yerine kayyum atanan Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Güler Avcı, kadınların her yerde olduğu gibi Erciş’te de “Hayır” kampanyasının öncüsü olduğunu dile getirerek, ”Çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Diğer yerlerden belki biraz farklı da olsa, Erciş’te referandum çalışmaları kadınların öncülüğünde devam ediyor. Kadınların omuzlarında bu çalışmalar sürdürülüyor. Her zaman kadınlar öncü olmuştur, burada da farklı bir durum değil. Çalışımlarımız çok güzel devam ediyor. Annelerimizi, kadınlarımızı ve gençlerimizi ziyaret ediyoruz. Görüldüğü gibi onlar da bizi çok sıcak karşılıyorlar. Beklenenin üzerinde bir ilgi var burada itiraf etmek gerekirse. Yüzde yüz Erciş’te kadınların öncülüğünde biz kazanacağız” diye konuştu.

ÇALIŞMALARA HER GÜN YENİ BİR KADIN DAHİL OLUYOR

Haftalardır çalışmalarda yer alan kadınlardan Birgül Keser, gittikleri her mahalleden çalışmalara katılan kadınların olduğuna dikkat çekerek, “Halkımızdan ve analarımızdan aldığımız güçle çalışımlarımız kesintisiz sürdürüyoruz. Çalışımlarımız gün geçtikçe daha da büyüyerek devam ediyor. Çünkü biz gittiğimiz evlerden ‘Hayır’ı anlatmaya bile gerek duymuyoruz. Halkımız zaten bu konuda çok bilinçli. Daha çok kadınları özellikle çalışmalarımıza katılmaları için davet ediyoruz ve bu davetlerimiz de sonuç veriyor. Her gün yeni kadın arkadaşlarımız bu çalışmalara dahil oluyor. Gün geçtikçe büyüyoruz. Her gittiğimiz evde bize söylenen ‘Bin yıl geçse de bin kere hayır’ oluyor” ifadesinde bulundu.

‘BİR BİR HERKESİ İKNA EDİYORUZ’

Çalışmalarda yer alan kadınlardan Fatma Serhatlı ise nadiren de olsa mahallelerde ikna olmayı bekleyen yurttaşların olduğunu belirterek, ”Moralimiz yüksek ve biz kazanacağız. Çünkü verdiğimiz mücadele kutsal ve haklı bir mücadele. Bu konuda halkımızda bize güveniyor. Çok nadiren de olsa mahallelerde kararsızlar var. ‘Evet’in zararlarını ve son dönemde Kürtlere yapılanları örnekleriyle açıkladığımızda ikna oluyorlar. Cezaevlerinde bulunan iradelerimize en büyük moral ve desteği Erciş’te büyük bir yüzdelik ‘Hayır’ oranıyla vereceğiz. Onların da bizden beklentisi bu” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR