Kadınlar, ihraç edilen emekçiler için stant açtı

Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Kadın Meclisi KHK’ler ile ihraç edilen üyelerine destek olmak için Karşıyaka İZBAN girişine stant açtı. ‘İşimizi, ekmeğimizi elimizden alanlara inat, dayanışmayla üretip, dayanışmayla satıyoruz’ diyen kadınlar, kendi ürettikleri takı, atkı, çanta vb eşyaları sergiledikleri standa ‘Kadın emeği standı’ adını verdi.

Eğitim Sen 2 Nolu Şube stant önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, OHAL’in arkasından çıkarılan KHK’ler ile birçok kamu emekçisinin sorgusuz, sualsiz hiçbir hukuksal süreç işletilmeden işinden atıldığını söyledi. İhraç edilen eğitim emekçilerinin diplomalarının ve iş güvencelerinin gasbedildiğini belirten Kılıç, “Hiçbir demokratik ülkede, hukuk işleyen bir ülkede böylesi antidemokratik uygulamalar görülmemiştir. Şu anda Eğitim Sen üyesi 700 kişi ihraç edilmiştir. İşte biz bu kapsamda üyelerimizin maddi, manevi ve hukuksal desteğimizi sağlıyoruz. Bugün burada kadın arkadaşların ve üyelerimizin katkısıyla açtığımız stantta ‘Ekmeğimizi kazanıyoruz ve asla biat etmeyeceğiz’ diyoruz” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan ihraç edilen Eğitim Sen 2 Nolu Şube Kadın Meclisi üyesi olan Ebru Dinçel ise, 18 yıllık öğretmenken 29 Ekim akşamı çıkarılan KHK ile ihraç edildiğini söyleyerek,  “Herhangi bir gerekçe sunulmadan bir gecede işimizden, ekmeğimizden ettiler. Bu süreç hukuksuz ve adaletsiz bir süreçtir” dedi. Hiçbir koşulda biat etmeyeceklerini ifade eden Dinçel, “Kadınlar olarak AKP hükümetinin istediği gibi evlerimize kapanmıyoruz. Bizler sokaklarda, alanlardayız. Sendikamızla, örgütümüzle mücadeleye, dayanışmaya ve direnmeye devam ediyoruz. Bu stant kolektif bir kadın emeğinin ürünüdür. Mücadeleye devam edeceğiz. Biliyoruz ki mesleğimize geri döneceğiz ve kaldığımız yerden devam edeceğiz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

EN SON EKLENENLER