Kadınlar itiraz ediyor, AKP genişletiyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Müftülere nikah yetkisini de içeren Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın, Meclis İçişleri Komisyonu’nda kabul edilmesine yönelik kadınların eylemleri sürerken, tasarının AKP önergesiyle genişletildiği ortaya çıktı.
Tasarıya karşı günlerdir eylem düzenleyen kadınlar önceki akşam da İstanbul Beşiktaş ve Beylükdüzü’nde basın açıklamada, “Bu düzenleme iptal edilinceye kadar her yerde gerek doğabilecek sonuçlan ve gerekse düzenlemeyi yapanların esas amaçlarını açığa çıkaracağız” denildi. Beylikdüzü’nde de Beylikdüzü Kadın Platformu basın açıklaması ile tasarıyı protesto etti.

İmam nikâhına doğru

AKP ise tasarıyı geri çekmek yerine önerge ile “müftü nikâhı”na ilişkin maddesinin kapsamını genişletti. Tasarının “müftülere nikâh kıyma yetkisi”, önergeyle “müftülük” olarak değiştirilerek, imamlara da nikâh kıymanın önü açıldı. CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal önerge ile ilgili, “Müftülük, yetkilerini ne kadar imam varsa devredebilir” sözleri ile yorumladı.”Tasarı geldiği gibi geçmedi, il, ilçe müftüsü yerine “müftülüklerine” ibaresi eklenerek nikâh imama indirildi” diyen CHP’li Tanal yapılan değişiklikle hukuksal olarak imamlara da nikâh kıyma yetkisinin verildiğini söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR