Kadınlar: Katliamlara karşı toyekun direneceğiz

Kadınlar, kadın katliamlarına dikkat çekerek, savaşa, nefret cinayetlerine, taciz, teceüze karşı yaşamı ve barışı sonuna kadar savunarak topyekun direneceklerini vurguladı.

Sosyalist Kadın Meclislerinin (SKM), Yeryüzü Kadınları, HDP’li kadınların da aralarında bulunduğu inisiyatif tarafından her ayın 11’nde kadın katliamlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikler çerçevesinde kadınlar Yüksel Caddesinde oturma eylemi düzenledi. Eylemde kadınlar katledilen kadınların fotoğraflarının olduğu dövizler taşındı. Sık sık, “Erkek adalet değil gerçek adelet istiyoruz”, “Jin Jiyan Azadi” sloganları atıldı ve “Yaşamak istiyoruz” pankartı açıldı.

‘Devlet tacizi ve şiddeti meşurlaştırıyor’

Açıklamayı okuyan SKM’den Didar Gül, kadınlar olarak tüm katliamlara karşı alanlarda olduklarını belirti. Gül, “Her 11’de katledilen kadınların isyanını taşıyarak alanlara çıktık. Kadına yönelik saldırılar hız kesmeden devam ediyor. Şort giydiği için bir kadın darp edilirken, kadın katillerini tecavüzcü tacizci zihniyeti koruyan erkek devlet ‘açık giyinen kadını görünce mırıldanabilirsin’ diyerek yine tacizi, şiddeti meşrulaştırıyor” dedi.

‘Topyekun direneceğiz’

“Katledilen her kadının çığlığı olmak için alanlardayız” diyen Gül, yalnız olmadıklarını ve mücadele etmek için topyekün direneceklerini söyledi. Gül, “Bugün 11 Ekim dün 10 Ekim Ankara katliamını yıldönümüydü. Tam bir yıl önce barış diye halaya duranlarımız katledildi. Erkek devlet şiddeti DAİŞ işbirliğiyle bizi Suruç’ta, Amed’de, Antep’te, havaalanında, Sultanahmet’te Taksim’de olduğu gibi Ankara’da katletti” şeklinde konuştu.

Açıklamada 10 Ekim katliamında yaşamını yitiren kadınlarını isimlerini okunarak yoklama yapıldı.

Açıklama zılgıt ve sloganlarla devam etti.

(as/kk)

EN SON EKLENENLER