Kadınlar Müftülük tasarısını tartıştı: Etraflı bir mücadele gerekiyor

0
139

AKP hükümetinin kadın örgütlerinin tepkisine rağmen meclise taşıdığı ve müftülüklere nikah yetkisi veren ya tasarısı Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önleme Grubu’nun çalıştayında masaya yatırıldı

Kadın Cinayetlerini Acil Önleme Grubu, Çağaloğlu’nda bulunan İstanbul Tabip Odası’nda son zamanlarda gündeme gelen ve kamuoyunda tartışılmaya devam eden Nüfus Hizmetleri Kanununda Önerilen Değişiklikler ve Mağdur Hakları Kanun Tasarısı’na ilişkin çalıştay düzenledi. Meclis’e Ekim ayında gelmesi beklenen tasarının içeriği ve kadınların hayatlarını etkileyecek maddeler, tasarının hayata nasıl geçeceğine dair bilgilendirilmelerin yapıldığı çalıştaya çok sayıda kadın katıldı.

Çok daha zor süreçler yaşanabilir

Çalıştayın ilk oturumunda Feminist Avukat Oya Meriç Eyüpoğlu sunum yaptı. Nüfus Hizmetleri Kanununda yer alan maddeleri sıralayan Eyüpoğlu, müftülüklere verilecek olan nikah kıyma yetkisinin hukuki boyutlarını ve tam olarak Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yer alan maddelerinin hangi anlamları taşıdıklarını anlatarak, “Çocuk yaşta evlilik suç olarak düzenlenmese eğer çok daha zor süreçler yaşanabilir. Ciddi bir önlem yok. Etraflı bir mücadele verilmesi gerekiyor” dedi. Boşanma Komisyonu’nun sunduğu raporlara da değinen Eyüpoğlu’nun sunumunun ardından katılımcı kadınlar tasarı ile ilgili sorular yöneltti.

İSTANBUL / ŞÛJIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here