‘Kadınlar olarak sözümüzü söylemezsek devrimci mücadele eksik kalır’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dersim Belediyesi Eşitlik Birimi tarafından düzenlenen 1. Kadın, Emek ve Özgürlük Çalıştayı 3. gününde devam etti. Rojava’da ve Kobane’de verilen özgürlük mücadelesinde en önde kadınların savaştığını vurgulayan HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, “Kadınlar, IŞİD’in kadınlara yönelik taciz ve tecavüzlerine karşı mücadele verdiler. Kadınlar olarak sözümüzü söylemezsek devrimci mücadele eksik kalır” dedi.

Dersim Belediyesi Eşitlik Birimi tarafından düzenlenen 1. Kadın, Emek ve Özgürlük Çalıştayı 3. gününde devam etti.

Kadın, Emek ve Özgürlük Çalıştayı’nda Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Akademisyen Sibel Özbudun, Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Gönüllü Avukatı Hande Gündoğdu ve İlerici Kadınlar Derneği Genel Başkanı Umut Kuruç konuşmacı olarak katıldı.

“MECLİSTE, %14 ORANINDA KADIN MİLLETVEKİLİ VAR”

Türkiye’de kadınların durumunun dünyanın birçok ülkesinden daha geride olduğunu söyleyen TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, “İktidar başımıza bela olduğundan beri toplumsal cinsiyet endekslerinde 20 yıl içerisinde otuz sıra geriye düştük. Mecliste, 600 milletvekili var ve 500’ü erkek. Ülkenin %50’si kadın ama meclise baktığınızda %14 oranında kadın milletvekili var. HDP ve bileşenlerine teşekkür borçluyuz kadınlar olarak çünkü HDP’nin eşitlik uygulaması olmasaydı çok daha utanç verici seviyede olacaktık. Bu iktidar hiçbir yönetici kadrosunda kadın görmek istemiyor” dedi.

“CEMAAT VE TARİKATLARIN BASKISIYLA İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ÇIKILDI”

Cemaat ve tarikatların baskısı ile İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldığını vurgulayan akademisyen Sibel Özbudun, “Türkiye’de geçenlerde bir hastanesinin açılısında bir ülkenin başkanı, erkek vekilleri ile toplanıp arkasına dönerek, ‘2 tanede kadın vekil gelsin’ dedi.  Yani böyle bir zihniyetle yönetiliyoruz. Fıtrat olarak kadın ve erkek eşitliğinin olmadığını ifade eden bir zihniyetle karşı karşıyayız” diye belirtti.

“KADINLAR OLMAZSA SİYASETİN EN ÖNEMLİ AYAĞI EKSİK KALIR”

Siyasetin erkek alanı olduğu sözlerini kadınlar olarak reddettiklerini belirten HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, “Örneğin, Ekim Devrimi paneli yapıldığında kadınlar tercih edilmez çünkü devrimi en iyi erkekler yapar diye bir algı var. Bu anlayışı kadınlar olarak verdiğimiz mücadeleyle yıkıyoruz. Şunu unutmamak lazım Rojava’da Kürt Kadın Hareketi özgürlük mücadelesi verdiğinde, en önde savaştı kadınlar ve yine Kobane’de kadınlar en öndeydiler. Kadınlar, IŞİD’in kadınlara yönelik taciz, tecavüz ve köle pazarlarında satmalarına karşı mücadele verdiler. Kadınlar olarak 8 Mart’ta, 25 Kasım’da barikatları ve zincirleri kıra kıra alanlardayız. Kadınlar olarak haklarımız için alanlarda olmazsak siyasetin en önemli ayağı eksik kalır. Biz sözümüzü söylemezsek devrimci mücadele eksik kalır” diye konuştu.

Katılımcıların konuşmalarının ardından çalıştay, soru cevap bölümüyle sona erdi.

PİRHA/DERSİM

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR