Kadınlar savaşı, barışı, mücadeleyi tartıştı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Barış, Demokrasi ve Alternatif Politikalar Araştırma Merkezi (DEMOS) tarafından “Kadınların Barış Mücadelesi: Sırbistan, Kosova ve Türkiye” konferansı, 13 Mayıs’ta Taksim Nippon Otel’de gerçekleştirildi. Konferansa ihraç edilen akademisyenlerden milletvekillerine, kadın hakları aktivistlerinden kadın örgütleri temsilcilerine kadar çok sayıda kadın katıldı.

DEMOS Üyesi Ulrike Flader, Türkiye’de 2013 yılında başlayan “çözüm süreci”ne değinerek, bu sürecin kendilerine umut kaynağı oluşturduğunu söyledi. Türkiye’nin son iki yılda tırmandırdığı savaş politikalarından da oldukça endişe duyduklarını ifade eden Flader, “İster savaş konusunda ister barışta kadınların perspektifleri barışta temel perspektifleridir” dedi.

Öcalan çağrısı ile kadınlar dahil oldu

Konferansta daha sonra Amsterdam Üniversitesi’nden Ana Miskovska Kajevska, Sırbistan’dan Kadınların Alanı Derneği Üyesi Vesna Dordevic ve Sırbistan Demokrat Parti Milletvekili Gordana Comic, Kosova Kadın Ağı’ndan Igballe Rugova, Piriştine Üniversitesi Felsefe Fakültesi’nden Vjollca Krasniqi ve Kosova Vetëvendosje Parti’den Nazlie Bala deneyimlerini paylaştı. Konferansa Türkiye’den ise AKP kurucularından ve Araştırmacı Fatma Bostan Ünsal, HDP Milletvekili Pervin Buldan, CHP Milletvekili Şenal Sarıhan ve gazeteci Mehveş Evin katıldı. HDP Milletvekili Buldan, “Barış ve müzakere süreçlerine dünyada pek kadınlar dahil edilmezdi. Fakat Türkiye’de yapılan barış müzakerelerinde Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’ın, ‘Kadınsız barış tartışılmaz’ demesi üzerine benim dışımda KJA üyesi Ceylan Bağrıyanık da kadınları temsilen bu görüşmelere dahil oldu. Bu üç yıllık süreç içerisinde kadınların yaşamış olduğu sıkıntılar, kadınların geleceğini de ilgilendiren bu görüşmelerde kadınlar kendilerini temsil etti” dedi.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR