Kadınlar sokakları terk etmiyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Müftülüklere nikah yetkisi veren yasa tasarısının İçişleri Komisyonu’ndan geçmesine karşı kadınlar; Ankara, İzmir ve İstanbul’da eylemdeydi. HDP Milletvekili Taşdemir ise, tasarıya ilişkin, ‘Bu tasarılar AKP’nin yeni rejim kurgusu’ dedi

Müftülere nikah yetkisi veren yasa tasarısının önceki gün İçişleri Komisyonu’nda görüşülerek kabul edilmesinin ardından tasarıyı protesto etmek için kadınlar birçok merkezde protesto eylemleri düzenledi.
Ankara’da polis engeline rağmen açıklama yapan Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar, yaptıkları açıklamada, yasanın Meclis’ten geçmesine izin vermeyeceklerini belirtti. Açıklamada, “Biz kadınların iradesini kıramayacaklar. İnandığımızdan vazgeçmeyeceğiz” denildi. Bu sırada Valilik tarafından Kızılay çevresinde eylem ve etkinliğe yasak getirildiğini söyleyen polisler, kadınlara saldırarak, alandan uzaklaştırdı.

Böyle geçmez

İzmir’de de İzmir Kadın Platformu Alsancak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde “Eşit ve özgür bir hayat için bu yasalar böyle geçmez” yazılı bir pankart açtı. Platform adına konuşan Evrim Çakır, “Sadece kadınlar aleyhine yasa çıkarmakla da kalmayan AKP iktidarı, Meclis’in açıldığı gün Besime Konca’nın vekilliğini de düşürerek Meclis içerisinde yükselen kadın sesini de susturmaya çalışıyor. Bunu da ilk kez yapmıyor, Besime vekilliği düşürülen dördüncü kadın milletvekili” diye konuştu. Çakır, tasarı geri çekilene kadar meydanlarda olacaklarına dikkat çekti. İstanbul’da ise, kadınların adresi Kadıköy Khalkedon Meydanı’ydı. Khalkedon Meydanı’ndan sloganlarla yürüyen kadınlar, Halitağa Caddesi’nde zincir oluşturarak ajitasyon gerçekleştirdi.

Yeni toplum inşası

JINNEWS’e konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Agirî Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ise, atılan adımların ‘AKP’nin yeni rejim kurgusu’ olduğuna dikkat çekti. Hükümetin kadını eve kapatarak yeni bir toplumsallık inşa etmeye çalıştığını belirten Taşdemir, şu sözleri ifade etti: “Bu yasalar inşa edilmek istenen toplumsallığa dair bize ipuçları veriyor. Müftülüklere nikah yetkisi verilmesi de bu siyasetin provasıdır. Kadınları hapseden bir tasarıdır.” Taşdemir, HDP olarak bu politikalara karşı direneceklerini söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR