Kadınlar Tünel’de buluşuyor: Erkek devlet şiddetine itaat etmiyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

25 Kasım Platformu, bu yıl “Erkek devlet şiddetine itaat etmiyoruz, hayatlarımızdan ve mücadelelerimizden vazgeçmiyoruz”  sloganıyla Taksim Tünel’den Galatasaray Lisesi’ne kadar yürüyecek.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kadınlar, bu yıl da sokakları bırakmayacak. İstanbul 25 Kasım Platformu, “Erkek devlet şiddetine itaat etmiyoruz, hayatlarımızdan ve mücadelelerimizden vazgeçmiyoruz” sloganıyla 25 Kasım günü saat 18.00’de Tünel’de buluşarak İstiklal Caddesi’nde yürüyecek. 25 Kasım Platformu bileşenlerinden Şenay Kumuz, tüm kadınları ve LGBTİ’leri erkek şiddetine karşı Tünel Meydanı’na çağırdı.
Geçen yıl 25 Kasım’da sloganlarının “OHAL’de de herhalde de direniyoruz” olduğunu hatırlatan Kumuz, “Geçen sene OHAL döneminin başlangıcıydı. Dolayısıyla kadınlar açısından da OHAL’in getirdiği artı bir şiddet vardı. Kadın yaşamına dair her türlü şiddetin her daim olduğu bir süreçten geçiyorduk; ama OHAL koşullarında daha da arttı. Kadın katliamları arttı ve bunu hunharca yapar hale getirdiler. Onun dışında kadın kurumları kapatıldı. İş yerinden tutalım sokağa kadar yaşamın her alanında kadınlara dönük şiddet oldukça arttı. Şiddet, kılık kıyafetimizden tutun da yaşam biçimimiz ve çalışma yaşamına kadar her yerde gözle görülür hale geldi. Bunun en büyük etkisi de OHAL’in kendisidir” dedi.
‘25 KASIM’DA TÜNEL’DEYİZ’
Bu yıl 2’nci defa OHAL koşulları ile 25 Kasım’da alanda olacaklarını ifade eden Kumuz, yapacakları etkinliğe ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Aslında biz her yıl Galatasaray Lisesi önünde toplanıp Taksim Meydan’ına doğru bir yürüyüş yapıyorduk. Ama bu yıl programda bir değişiklik yapmak zorunda kaldık. Çünkü Taksim’de bitmeyen bir inşaat hali var ve bunun sorun olacağını düşündük. Bu nedenle 25 Kasım günü saat 18.00’de Tünel’de toplanıp oradan Galatasaray Lisesi önüne yürüyüş yapacağız. Açıklamamızı da orada gerçekleştireceğiz.”
‘ERKEK DEVLET ŞİDDETİNE İTAAT ETMİYORUZ’
Kumuz, 25 Kasım Tünel’de yapacakları yürüyüşe kadar çeşitli çağrıları olacaklarını dile getirerek, “Taksim, Kadıköy, Beşiktaş, Şişli, Ümraniye, Küçükçekmece, Sarıyer, Eyüp, Sultangazi, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy gibi ilçelerde bildiri dağıtımlarımız olacak.  Facebook’ta etkinlik sayfamız var. Bu sayfa üzerinden de duyurularımızı yapıyoruz.  Onun dışında stikırlarımız olacak. Çeşitli yerlerde stantlar açacağız” dedi.
‘BÜTÜN KADINLAR TÜNEL’E’
Kadına yönelik şiddet noktasında her zaman tepkilerini ortaya koyduklarını ifade eden Kumuz, “25 Kasım’da bugünlerden bir tanesi. Ama bizim esas olarak çağrımız şu ki; ana sloganımızda da belirttiğimiz gibi ‘Hayatlarımızdan ve mücadelemizden vazgeçmiyoruz’ diyoruz. OHAL koşullarına rağmen tüm Türkiye’deki kadınlar, iki üç kadın bir araya geldiğinde bir duyarlılık göstermeleri gerektiğini ve bulundukları her alanda mücadelede yer almaları gerektiği çağrısında bulunuyor” diye konuştu. Kumuz, bütün kadınları 25 Kasım’da yapacakları yürüyüşe davet etti.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR