Kadınlar yeni sürecin öncü gücü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Şirnex (Şırnak) Milletvekili Aycan İrmez ile HDP Bedlîs (Bitlis) Milletvekili Mizgin Irgat, “Demokratik manifesto” ve “Toplumsal sözleşme” vurgularının yapıldığı HDP kongresine ilişkin değerlendirmede bulundu. Kongrenin hukuki zorunluluklardan kaynaklı gerçekleştirildiğini söyleyen İrmez, “4 Kasım’da HDP’ye dönük darbeyle birlikte 12 vekil tutuklandı ve bunun doğalında gelişen hukuki süreçle birlikte, hiçbir şekilde meşru olmayan yerel mahkeme tarafından anında Figen Yüksekdağ’a 10 aylık bir ceza verildi. İstinaf Mahkemesi de bu cezayı hemen onayladı. Devlet eliyle daha doğrusu Saray eliyle o kadar hızlandı ki süreç, burada Figen Yüksekdağ şahsında HDP fikriyatını yok saymak” dedi. İrmez, “Ne anayasaya ne meclisin içi, tüzüğe uygun olmayan bir şekilde Figen’in vekilliği düşürüldü” dedi. İrmez, Yüksekdağ’ın, “Bu dünyada yüzde elli erkek varsa yüzde elli de kadın vardır. Ve bu kadınlar da hak ettikleri temsiliyeti istiyor” sözlerini hatırlatarak, “HDP kadın mücadelesi için ilkleri barındırıyor. İlk kez mecliste bir kadın grubu ve kadın meclisi oluşturuldu. HDP’yle birlikte bu alan kadınlara daha çok açıldı” dedi.

Süreç kadın şahsında işlevsizleştiriliyor

HDP Bedlîs Milletvekili Mizgin Irgat da, kongrenin zoraki bir şekilde yapıldığına dikkat çekerek, “Hem Figen Yüksekdağ hem Nursel Aydoğan nezdinde özelde de kadın vekiller üzerinden vekilliğin düşürülmesi ve işlevsizleştirilmesine gidilen bir süreç var” dedi. Kongreye ilişkin de konuşan Irgat, “Türkiye siyasi tarihinin bundan sonraki konjonktürü ve gidişatının ana temalarını veren kongre bu anlamıyla barışı, demokrasiyi ve tekrar hakların kardeşliğini büyük bir strateji olarak öne koyan bir yerde durdu. Bu kongrede gençler, kadınlar ve halklar, yeniden bu alanı mücadele örgütlenme ve çıkış için bir program yarattı” dedi.

Kadınlar başarıya götürecek

Irgat, “Kolektif bir çalışmayla, kadın mücadelesi ile büyük bir temsiliyeti barındıran görevini almış bulunuyor. Büyük kitleler ve kadınlar adına bu görevi üstlendi. Bizde bu zorlu mücadeleyi büyütecek ve süreci başarıyla götürmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

ANKARA/ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR