‘Kadınlar yeter diyor’

0
165

Viranşehir’de Hanife Ertan ve kızı Sevda Ertan’ın, Hasan Ertan tarafından öldürülmesine tepki gösteren Urfa Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği, “Kadınlar artık yeter diyor. Kendi yaşamımız hakkında söz ve irade sahibi olmak istiyoruz” dedi.

Urfa Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği, Viranşehir ilçesinde, boşanmak istediği eşi Hasan Ertan tarafından kızı Sevda Ertan ile birlikte öldürülen Hanife Ertan ve öldürülen kadınlar için basın toplantısı düzenlendi. Dernek binasında bir araya gelen kadınlar adına konuşan Urfa Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Leyla Coşkun, 2015 yılının ilk 10 ayında 255 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü, 112 kadının cinsel saldırıya uğradığını, 157 kadının fuhuşa zorlandığını, 219 kadının yaralandığını, 179 kadının taciz edildiğini, 2016 yılında ise 328 kadının, 2017 yılının ilk 4 ayında da 101 kadının öldürüldüğünü kaydetti.

‘ASLA SESSİZ KALMAYACAZ’

İstikrarsız bir ortamda istikrarlı bir şekilde kadın cinayetlerinin artığına dikkat çeken Coşkun, “Bir yandan kadınlara annelik üzerinden kutsallık atfederek yüceltme bir yandan da kadını cinsel bir meta olarak gören erkek egemen sistem kapitalizmin ortasında bir yeme dönüşmektedir. Kadınlara modern kölelik dayatılmakta, toplu tecavüz, aile içi şiddet reva görülmektedir. Yine kadınların ne giyeceğine nasıl konuşacağına karar veren eril iktidarın bir yansıması olarak Maçka Parkı’ndaki güvenlik görevlisinin kendinde bu hakkı görmesi kabul edilemez” dedi.
Viranşehir’de Hanife Ertan ve kızı Sevda’nın bir erkek tarafından öldürülmelerinin kabul edilemez olduğunu belirten Coşkun, kadın katliamlarına asla sessiz kalmayacaklarını ifade etti.

‘ARTIK YETER’

Çocuk yaşta evliliklerin önünü açan müftülüklere nikah yetkisinin verilmesini de kabul etmeyeceklerini dile getiren Coşkun, “Kadınlar artık yeter diyor. Kendi yaşamımız hakkında söz ve irade sahibi olmak istiyoruz. Kadın katliamları bitene kadar mücadelemiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here