Kadınlara reva görülen çalışma yasası: Taciz, mobbing, mesai, hakaret

Post date:

Author:

Category:

DEV TEKSTİL Çukurova Kadın Bürosu Temsilcisi Zühal Subaşı, hamile bir kadının işten çıkarılmasıyla gündeme gelen Serbest Bölge’de çalışan kadınların ağır çalışma koşulları, baskı, cinsel taciz ve mobbingin yanı sıra küfür ve hakaretlere maruz kaldığını söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2017 yılı verilerine göre, Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 33. Aynı verilere göre çalışan kadınların 2 milyon 637 bini tarım, 1 milyon 222 bini sanayi, 89 bini inşaat ve 4 milyon 484 bini hizmetler sektöründe istihdam ediliyor. Çalışma yaşamında emek sömürüsü, cinsel saldırı ve mobbing ile karşı karşıya olan kadınlar için en önemli sorunlardan biri de hamilelik. 4857 Sayılı İş Kanunu ile birçok koruma ve izin hakkına sahip olan bir hamile çalışan işvereni rahatsız ediyor. Bunun son örneği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne sayılı günler kala Mersin’in Akdeniz ilçesindeki Serbest Bölge’de yaşandı. Bölge’de bulunan UFS Tekstil’de çalışan bir kadın hamile olduğu gerekçesiyle işten atıldı.
Kadın işçi mağduriyetinin giderilmesi için Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası’na (DEV TEKSTİL) başvururken, İş Mahkemesi’nin gönderdiği arabulucunun devreye girdiği ancak yapılan görüşmenin sonuçsuz kaldığı öğrenildi. Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL) Çukurova Kadın Bürosu Temsilcisi Zühal Subaşı, Serbest Bölge’de çalışan kadınların yaşadığı sorunlarla ilgili konuştu.
‘PATRONLAR CEPLERİNİ DÜŞÜNÜYOR’
Böyle bir uygulamanın kabul edilmeyeceğini belirten Subaşı, “Bunun suç olduğunu bilen UFS patronu gerekçe olarak kadın işçinin sağlık sorunları nedeniyle rapor almasını gösterdi. Patronlar hamile olan kadınları bu şekilde başka kılıflar uydurarak işten çıkarıyor. Patronlar doğum izni ve doğum sonrası izni vermemek için bu yönteme başvuruyor. Serbest Bölge’deki tekstil patronları, hamile kadın işçileri işten çıkarmasının bir diğer nedeni ise fazla mesaiye bırakamamasıdır” dedi.
Patronların hamile kadınları değil ceplerini düşündüğünü sözlerine ekleyen Subaşı, Serbest Bölge’de bulunan firmaların bünyelerinde kreş olmadığına dikkat çekti. Subaşı, patronların kendileri için araba park alanı ve TIR garajı yapabiliyorken, kadınlara yani işçilere geldiğinde ise kreşi çok gördüğünü söyledi.
‘REGL DÖNEMLERİNDE BİLE ZORLA MESAİ’
İşçi kadınların çalışma koşullarından kaynaklı yaşadıkları sorunların haddi hesabı olmadığın vurgulayan Subaşı, “Serbest Bölge’de çalışan kadın tekstil işçileri, kadın olduklarından kaynaklıda birçok baskıyla karşılaşıyorlar. Cinsel taciz ve mobbinge maruz kalıyorlar. Zor koşullarda çalışıyorlar. Örneğin kadınlar regl olduğu dönemlerde zorla mesaiye bırakılıyor. Küfür ve hakaretlere maruz kalıyor. Kadınların mesaisi burada bitmiyor, işten sonra evin temizliği, yemek yapma ve çocuk bakmakla yükümlü bırakılıyor” diye konuştu. UFS Tekstil başta olmak üzere tüm işverenlerin işçilerin haklarına saygı duymasını ve haklarını gasp etmemesini isteyen Subaşı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün resmi tatil olmasını talep etti. Subaşı, ayrıca kadınları haklarını savunmak için alanlara çağırdı.
İşten atılan hamile kadının Dev-Tekstil Sendikası’nın sosyal medya hesabına gönderdiği mesajında şunları belirtti: “İyi günler size bir şey danışacaktım. Kasım ayında UFS Tekstil diye bir yere girdim. Pazartesi doktora gittiğimde hamile olduğumu ve dinlenmem gerektiği söylendi. Doktor 4 günlük rapor verdi. Raporum bittiği için işe gittim ve beni işten çıkardıklarını söylediler. Bende keyfi olmadığını ve hamile olduğum için rapor verdiklerini dile getirdim fakat ‘hayır’ dediler.  İş çıkışımı yapıp gönderdiler. Bu konuda mahkemeye başvuruda bulunacağım. Sizden ne konuda haklarımın olduğu konusunda bilgi almak istiyorum, bana yardımcı olur musunuz?”
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR