Kadınlardan itiraz: Türkiye’nin Şengal’e saldırısı yeni bir ferman

Post date:

Author:

Category:

Türkiye’nin Rojava ve Şengal’e yaptığı hava saldırısına tepki gösteren Diyarbakırlı kadınlar, saldırıyı kınayarak, Şengal’e yapılan saldırıyı yeni bir ferman olarak değerlendirdi.

Türkiye’nin Rojava ve Şengal’e yönelik hava saldırısına tepki gösteren Diyarbakırlı kadınlar, Şengal’e saldırıyı yeni bir ferman olarak görüyor. Kent sakinlerinden Şükriye Çalpan, hava saldırılarını kınayarak, “Türkiye’nin ne işi var Şengal ve Rojava’da. Rojava ve Şengal Kürtlerindir. Türkiye de bunu kabul ederse iyi eder. Türkiye savaş politikasıyla bir yere varamaz” dedi.

‘IŞİD’İN YARIM BIRAKTIĞINI ERDOĞAN TAMAMLAMAK İSTİYOR’

70 yaşındaki yurttaş Ayten Çelik de Türkiye’nin yaptığı saldırıları hiçbir Kürt’ün kabul etmemesi gerektiğini söyleyerek, “Erdoğan Türkiye’deki Kürtlere yapmadığını bırakmadı. Ancak buradakiler ile teselli olmadı. Bu sefer mücadelesiyle onca şehidiyle topraklarını savunarak özgürleştiren Şengal ve Rojava halkına saldırdı. Bu barbarlıktır. IŞİD azdı Türkiye de saldırdı. IŞİD’vari saldırılar kabul edilemez. Türkiye saldırılarını durdursun, aksi halde kendisi kaybeder” ifadelerini kullandı.

‘DÜNYA HALKLARI TEPKİ GÖSTERMELİ’

“Türkiye yaptığı saldırı ile IŞİD’in yanında olduğunu bir kez daha gösterdi” diyen Zekiye Yılmaz da Türkiye’nin her yerde Kürt düşmanlığı politikasını sürdürdüğünü söyledi. Yılmaz, “Şengal ve Rojava halkının Erdoğan’a nasıl tehlikesi var anlamış değilim. Tek sebep Kürt düşmanlığıdır. Türkiye nerede bir Kürt toprağı varsa oraya saldırıyor. Saldırılar ile topraklarımızdan vazgeçmeyiz. Onlar bu saldırılarından vazgeçsinler. Erdoğan iyi bir şey yapmak istiyorsa gidip IŞİD’in elinde olan binlerce Ezidi kadınları kurtarsın onlara karşı savaşsın” dedi.

Yılmaz, Kürt kadınları başta olmak üzere tüm halklara bu saldırı karşısında tepki göstermelerini ve seslerini yükseltmelerini istedi.

‘ROJAVA VE ŞENGAL DİRENİŞİYLE BİTMEYECEĞİNİ GÖSTERDİ’

Saldırıyı kınayan Belgin Dikken de “Türkiye devleti Kürt halkını öldürerek, sindirerek, bir yere varacağını inanıyorlarsa yanılıyor. Kürtler öldürmek ile bitmez. Rojava ve Şengal halkı zaten öldürerek bitmeyeceğini verdiği mücadele ile gösterdi. Rojava ve Şengal halkının yanındayız. Dünya halkları nasıl ki Rojava’nın verdiği mücadeleyi desteklediyse Türkiye’nin oraya saldırmasını da kabul etmemeli. Tepkisini ortaya koymalıdır” diye uyardı.

‘TÜRKİYE’NİN ŞENGAL’E SALDIRISI YENİ BİR FERMANDIR’

Türkiye’nin saldırılarını bir an önce durdurması çağrısında bulunan Besna Efe ise Türkiye’nin Şengal’e saldırmasını yeni bir ferman olarak değerlendirdi. Efe, Êzidî halkına yönelik son fermanı da Erdoğan’ın yaptığını vurguladı. Efe, saldırılar karşısında Federal Kürdistan Başkanı Mesut Barzani’nin sessizliğine şu sözlerle tepki gösterdi: “Barzani bu saldırılar karşısında sesiz olmamalı. Tepkisini göstermelidir. Sessizliği ile saldırıları onayladığı anlamını taşıyor. Dedelerinden utansın sessiz kalması büyük bir ayıptır. Kardeşlerine ihanet etmesin. Birlik olsun.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR