Kadınlardan Konca’nın tutuklanmasına tepki

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca’nın tutuklanmasına tepki gösteren kadınlar, “Kadınların siyasetine, siyasetin kadınlarına sahip çıkacağız” dedi.

HDP Diyarbakır İl Kadın Meclisi, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca’nın tutuklanmasını parti binasında düzenlediği toplantı ile kınadı. Toplantıda konuşan HDP İl Eşbaşkanı Gülşen Özer, Konca’nın Batman’da yarın görülecek duruşmaya gittiği sırada gözaltına alınıp tutuklanmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Özer, “Konca’yı tutuklamak için gösterilen bu siyasi kararlılık, yargı sisteminin talimatlarla işlediğini bir kez daha kanıtlamıştır” dedi.

‘KADINLARIN MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Kadınlar olarak Konca’nın derhal serbest bırakılması çağrısı yapan Özer, vekilliği düşürülen Figen Yüksekdağ başta olmak üzere HDP’li kadın vekillere, kadın eşbaşkanlara ve yöneticilere karşı sürdürülen saldırıların temel amacının kadın mücadelesini tasfiye etmeye dönük olduğunu ama buna asla izin vermeyeceklerini söyledi. Özer, şunları aktardı: “Demokratik siyasette kadının temsili sembol isimlerinden biri olan Figen Yüksekdağ, Besime Konca ve tüm kadın tutsakları özgürleştirme mücadelemizi sürdüreceğiz. Onların davalarını, mücadele alanlarına çevireceğiz. Kadınların siyasetine, siyasetin kadınlarına sahip çıkacağız.”

Açıklama kadınların alkış ve “Jin jiyan azadî” sloganıyla sona erdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR