Kadınlardan müftülük nikahına tepki: Sokaklarda olacağız

0
169

Müftülüklere nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısına tepki gösteren İzmir’deki kadın örgütleri ve siyasi parti temsilcileri, tasarı geri çekilene kadar sokaklarda olacaklarını söyledi.

AKP tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulan ve müftülüklere nikah kıyma yetkisini de veren “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı”na tepkiler büyüyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural, bu tasarının geçmişte kadınların tecavüzcüleriyle evlendirilmelerinin önünü açan ve mücadeleyle geri çektirilen yasanın benzeri olduğunu ifade etti.

Kural, tasarı ile kadınların kazanımlarının yok edilmek istendiğini belirterek, “Bu kez de erken yaşta zorla evliliklerin, çocuk istismarlarının önünü açabilecek bir düzenleme planlanıyor” dedi.

Tasarının her maddesiyle sorun teşkil ettiğini belirten Kural, “Ayrıca çocukların nüfusa kaydettirilmemesi, cinsel istismar sonucu erken yaşta doğum yapanların kayıtlara geçmesini ve istismarcıların ceza almasını engelleyecek bir düzenlemedir” diye ifade etti.

‘TECAVÜZÜ DİN MASKESİ ALTINDA YASALLAŞTIRILIYOR’

Kural, “Hayatı ve özgürlükleri için direnen tüm kadınları bu tasarıya karşı birleşmeye tecavüz önergesini durdurduğumuz gibi bu tasarıyı da yırtıp çöpe atmaya çağırıyoruz” dedi.

Devrimci Partili Kadınlardan Hazal Elçin Yanar da, tasarıyla hükümetin engelleyemediği cinsel istismarı, pedofiliyi, taciz ve cinsel saldırının devlet, din maskesi altında yasallaştırıldığını belirtti.

Tasarıyı DAİŞ zihniyetinin bir ürünü olarak değerlendiren Yanar, kadınlar olarak hayatın her alanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini vurgulayarak tasarının çekilmesi için sokaklarda olacaklarını söyledi.

‘SOKAKLARDA OLACAĞIZ’

AKP’nin kadın bedeni üzerinde söz söylemeyi kendisine ait bir hak olarak gördüğünü belirten Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kadın Meclisi üyesi Aslıhan Oğurluoğlu ise, “AKP ürettiği cinsel sömürü politikaları ve istismarın takibini zorlaştıracak yasalarla yaşam alanlarımızı daraltmak ve bizleri en temel haklarımızdan dahi mahrum bırakmayı amaçlamaktadır” dedi.

“Üç çocuk” söylemi ve fiilen uygulanmaya başlanan “Kürtaj yasağı” uygulamalarını hatırlatan Oğurluoğlu, “AKP Ensar Vakfı’nda yaşanan çocuk istismarının üzerini örtmeye çalışmaktadır. Yetmezmiş gibi yeni istismar vakalarının ortaya çıkmasına neden olacak değişikliklere imza atmaktadır” diye konuştu.

Oğurluoğlu, tasarının geri çekilmesi için kadınların sokakta olacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here