Kadınlardan Zeynep için çağrı: İdama karşı sesimizi yükseltelim

İran’da kendisine şiddet uygulayan erkeği özsavunmasını kullanarak öldüren Zeynep Lokran Sekaanvand hakkında verilen idam kararı bugün uygulanacak. İdam kararına karşı açıklama yapan SKB, SKM ve KJA, tüm kadınları ‘idama hayır’ diyerek seslerini yükseltmeye ve kadın dayanışmasını büyütmeye çağırdı

İran’da şiddet gördüğü eşini özsavunmasını kullanarak öldürdüğü için idama mahkum edilen 22 yaşındaki Zeynep Lokran Sekaanvand, bugün idam edilecek. Sekaanvand, cinayetle suçlandığında 17 yaşındaydı ve dolayısıyla uluslararası hukuk standartlarına göre reşit sayılmıyor ancak İran hukukuna göre, reşit olma yaşı erkekler için 15, kadınlar için 9. Uluslararası Af Örgütü kararın geri çekilmesini isterken, ‘http://acileylem.org.tr/eylem-detay.php?q=251’ adresinden de kampanya başlatıldı.

‘İdamı durdurabiliriz’

Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Sekaanvand için açıklama yaptı. Sekaanvand’ın idam cezasının bugün uygulanacağını hatırlatan SKB, “Korkunç bir yobazlık, kadın düşmanlığı, erkek egemenliği, kadın kırımı kol geziyor İran’da” dedi. Kadının erkeğe karşı özsavunmasının Sekaanvand şahsında boşa çıkartılmaya çalışıldığının belirtildiği açıklamada, “Dünyanın her yerinde egemenlerin en büyük korkusu kadın gücü ve örgütlülüğüdür. Çünkü başta sosyalist, ilerici, feminist kadınlar mücadele ediyor, Şengal ve Kobane’de direniyor savaşıyor, Rojava’da kadın devrimi yapıyor. Korkuları ondandır. Özsavunmasını yapan, direnen, mücadele eden kadınları hunharca katlediyor, tecavüzle cezalandırıyor, savaş ganimeti yapıyor, pazarlarda köle gibi satıyor, kafasını kesiyor, çocuklarını öldürüyor” ifadeleri yer aldı. Sekaanvand’ın idamının durdurulabileceğini belirten SKB, tüm kadınları “İdama hayır” diyerek seslerini yükseltmeye çağırdı.

‘İran bu politikalarına son versin’

Kongreya Jinen Azad da (KJA) Sekaanvand için yazılı bir açıklama yayınladı. İran Rejimi’nin bir yandan ülkedeki siyasi tutsakları idam ederken, diğer taraftan kadınlara yönelik insanlık dışı uygulamaların devam ettiği ifade edilen KJA açıklamasında, “Eşinin yıllar süren şiddetine karşı daha 17 yaşında iken özsavunmada bulunan Zeynep’in idam edilecek olması İran Hükümeti’nin, kadınlara karşı yürüttüğü katliam politikalarının açık göstergesidir. Zeynep Lokran hakkında verilen idam kararı bugün infaz edilebilir. İran yetkililerine Zeynep Lokran’ın yeniden yargılaması ve yargılamanın adil bir şekilde yapılması çağrısında bulunuyoruz” denildi. Kendisine tecavüz eden erkeği öldüren 26 yaşındaki Reyhan Cabbari’nin idam edildiğini hatırlatan KJA, “Yine idamla yargılanan ve halen insanlık dışı uygulamaları ile bilinen İran rejimi zindanlarında tutuklu bulunan Kürt devrimci ve kadın aktivist Zeynep Celaliyan ağır işkencelere maruz kalmaktadır” dedi. İran Rejimi’nin kadınlara yönelik yürüttüğü katliam politikalarının, kadın mücadelesi ve örgütlülüğünün gerekliliğini bir kez daha ortaya koyduğunu ifade eden KJA, İran Rejimi’nin kadın karşıtı politikalarını kınayarak, bu politikalara son vermesi çağrısında bulundu.

‘Kadın dayanışmasını büyütmeliyiz’

Sosyalist Kadın Meclisi (SKM), Sekaanvand için yazılı bir açıklama yayınladı. Dünyanın birçok ülkesinde kadına yönelik şiddet ve katliamların erkek egemen devletler tarafından uygulandığı belirtilen açıklamada, İran Rejimi’nin daha önce de onlarca kadını idam ettiği ifade edildi. Sekaanvand’ın idam edilmesinin kadınlar tarafından engellenebileceğinin vurgulandığı açıklamada, “İran devletinin gerici kadın düşmanı politikalarına karşı tüm dünya kadınları, Zeynep’e sahip çıkmalı Zeynep’in sesi soluğu olmalıdır. Zeynep’in idam edilmemesi için İran konsolosluğuna protesto faksları çekilmeli, aynı zamanda dayanışma eylemleri örgütlenmeli, kadın dayanışmasını her alanda büyütmeliyiz” denildi.

JINHA

EN SON EKLENENLER