Kadınların ‘Evet’ deme lüksü yok

Post date:

Author:

Category:

Antakyalı kadınlar AKP’nin on beş yıllık kadın düşmanı politikalarına “Evet” deme lükslerinin olmadığına dikkat çekti. Referanduma sayılı günler kala seçmenlerin tercihleri iyice belirginleşirken, referandumun sonucunu belirleyecek olanın ise kadınlar olabileceği belirtiliyor. Kadınların tercihlerini de AKP’nin 15 yıllık yönetimi boyunca ortaya koyduğu kadın politikaları belirleyeceğe benziyor. 15 yıllık yönetim boyunca katledilen 6 bin civarında kadının yanı sıra kadın cinayetlerine karşı yargının tutumu ve çocuk yaşta evliliklerle, çocuk istismarı karşısında AKP hükümetlerinin ortaya koyduğu tavır, kadınların tercihlerinin temel belirleyicisi olacak. Bu kapsamda referandum tercihlerini sorduğumuz Antakyalı kadınlar, tercihlerinin “Hayır” olduğunu belirtirken, gerekçelerini de sıraladı.

Çocukların geleceği için…

Kadın cinayetlerinin devam ettiğini, çocuk yaşta evliliklerinin önünün açılmaya çalışıldığını belirten Zeynep Güzel, referandumda “Hayır” diyeceğini söyledi. Güzel, “Gördüğümüz zulüm yeter. Biz kadınlara iş bile yaptırmıyorlar. Kadın haklarında ve gelişmişlikte tüm ülkelerin gerisindeyiz” derken, kadın katliamlarından, kadınların çalışma yaşamına kadar her alanda gördüğü haksızlığa vurgu yaptı.

Şiddetin son bulması için…

Türkiye’nin yaşanılmayacak bir ülke haline getirilmek istendiğini kaydeden Emel Kebapçı ise, “Evet” demek için kadınların bir gerekçesi olmadığını belirtti. Özgürlük ve demokrasi talepleri olduğunu ifade eden Sercan Akdağ da, çocuklarının geleceği, özgürlük ve kadına dönük şiddetin son bulması için “Hayır” diyeceğini açıklarken, “Hayır”ın sorunlarını çözmeye yetmeyeceğini ancak bir adım olacağına inandıklarını ifade etti. Ataerkil toplumda daha da muhafazakârlaşan bir iktidarın kadına yönelik ayrımcı politikaları nedeniyle her gün 3 kadının öldürüldüğünü belirten Aylin Yüksel, kadınlara dayatılan ayrımcı şiddet politikaları karşısında “Hayır” diyeceklerini belirtti.

ANTAKYA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR