Kadınların seçilme hakkı ‘tutsak’

Post date:

Author:

Category:

86 yıl önce ‘Seçme ve Seçilme Hakkı’na kavuşan Türkiyeli kadınların bu hakları, bugün HDP ve DBP şahsında tutuklanan kadın siyasetçiler ile ellerinden alınıyor

Türkiyeli kadınların ‘seçme ve seçilme hakkını’ elde etmesinin üzerinden 86 yıl geçti. 5 Aralık 1930 tarihinde kadın mücadelesi sonucu elde edilen bu hak, bugünlerde HDP şahsında gasp ediliyor. eçtiğimiz yıl 7 Haziran genel seçimlerinde AKP, CHP, HDP ve MHP girdiği Meclis’te, 97 kadın vekilin yer alması mecliste ki kadın vekil oranı bir ilk olarak yüzde 18’e çıktı. 97 kadın vekilden 48’i eşit temsiliyeti esas alan HDP’ye aitti.

7 Haziran’dan 1 Kasım’a

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek başına iktidar olamaması üzerine 1 Kasım’da yenilenen seçimlerle Meclis’te ki kadın vekil sayısı 97’den 82’ye düştü. 82 vekil arasında HDP’den meclise girebilen kadın vekil sayısı da 24’te kaldı. Buna rağmen, diğer partilere göre en yüksek kadın temsiliyetini ve kotasını sağlayan parti olarak tarihe geçen HDP, meclisteki aktif çalışmasını sürdürdü. Yine Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) olarak belediyelerde uygulanan eşbaşkanlık sistemi ile de kadınlar yerellerde erkekler ile eşit temsil hakkını elde etti.

Tutuklanan kadın iradesi

Mecliste Kadın grubu oluşturan ve kadın özgürlükçü politikaları ile kadının sözünü meclise taşıyan HDP’nin Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’da da dahil olmak üzere toplamda 6 kadın vekili tutuklandı. Tutuklanan kadın siyasetçiler arasında Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile birlikte bir çok kadın belediye eşbaşkanı da var. Yine DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel ve Kongreya Jinên Azad (KJA) Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata’da tutuklanan kadın siyasetçiler arasında.

Baskılar kadınları yıldırmayacak

Tutuklanan kadın siyasetçilerin önemli bir bölümünün kadın hareketi içerisinden geldiğini söyleyen Eşitlik İzleme Kadın Grubu’ndan (EŞİTİZ) avukat Hülya Gülbahar, “Onların meclisteki faaliyetlerinin engellenmesi kadın hareketi açısından ciddi bir sorun” dedi. HDP ve DBP’de uygulanan eşbaşkanlık sisteminin tüm siyasal ve sivil alandaki örgütlülükler için esinlendirici bir model olduğunun altını çizen Gülbahar, tutuklamaların aynı zamanda bu modeli de hedef aldığını belirtti. Gülbahar, “Tabi ki bu baskılar kadınları yıldıramayacak ve kadınlar şiddete karşı birbiri ile buluşmaya dayanışmaya devam edecek” diye konuştu. İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR