‘Kadınsız barış kalıcı olmuyor’

Post date:

Author:

Category:

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Şehir ve Bölge Planlama bölümü tarafından düzenlenen Çarşamba Seminerleri bu hafta “Kadınların Barış Deneyimlerine Farklı Coğrafyalardan Bakmak: Sırbistan, Kosova, Sri Lanka ve Suriye” başlığıyla gerçekleşti. Üniversitenin Fındıklı Kampüsü’nde düzenlenen seminere konuşmacı olarak DEMOS Demokrasi, Barış ve Alternatif Politikalar Merkezi bünyesinde çalışmalar yürüten Güneş Daşlı ve Nisan Alıcı katıldı.

Kadınlar dahil edilmiyor

Seminerde ilk olarak konuşan Güneş Daşlı, Ulrike Flader ve Nisan Alıcı ile birlikte hazırladıkları “Kadınların Barış Mücadelesinde Dünya Deneyimleri: Sırbistan, Kosova, Sri Lanka, Suriye” isimli kitap çalışmasından söz ederek, “Savaşlardan doğrudan etkilenen ve en çok etkilenen kadınlar ve çocuklar. Savaşa karşı en çok mücadele yürütenler de kadınlar fakat resmi barış müzakerelerine dahil edilmeyen yine kadınlar” dedi.

Kadınların savaşa karşı mücadeleyle çıktıkları yolda daha sonra, yoksulluk, cinsiyet eşitsizliği gibi birçok şeye karşı mücadele etmeye başladıklarını ifade eden Daşlı, “Yaptığımız görüşmelerin sonucunda gördük ki kadınların talepleri sadece savaş dönemleriyle sınırlı kalmıyor. Barış talepleri devamında demokratikleşme, toplumsal cinsiyet eşitliği ve sosyal adalet gibi noktalarda devam ediyor” dedi. Daşlı, “Kadın bakış açısı olmayan barış süreci kalıcı olmuyor” dedi.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR