‘Kampanyamız kadın soykırımına cevaptır’

0
180

TJA, “Kadın soykırımını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz” şiarıyla 4 aylık eylem programıyla harekete geçti. Sürecin “kadın soykırım” süreci olduğunu belirten DBP PM üyesi Halide Türkoğlu, kampanyanın da buna bir cevap olduğunu söyledi.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) öncülüğünde, “Kadın soykırımını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz” şiarıyla 3 Ağustos’ta Batman’da startı verilen kampanya, çeşitli etkinlik, seminer ve toplantılarla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne kadar sürecek. TJA ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclis üyesi Halide Türkoğlu, kampanyanın amacı, içeriği ve hedefine ilişkin bilgileri paylaştı.

Türkoğlu, tüm dünya ve Ortadoğu’da kadınlara yönelik soykırım uygulandığını ve sistematik anlamda kadınların fiziksel ve yaşam biçimlerinin kısıtlandığına vurgu yaptı. Türkiye’de günde en az 5 kadının öldürüldüğünü, dünyanın birçok yerinde kadın katliamlarının sistematik bir şekilde ilerlediğini kaydeden Türkoğlu, bu durumu da, “soykırım” olarak niteledi. Türkoğlu, devletler eliyle kadınların kültürel değerlerinin yok edilip, soykırım politikasının sistemleştirildiğini ifade etti.

‘AKP DÖNEMİNDE 10 BİN KADIN KATLEDİLDİ’

Türkoğlu, kadına yönelik şiddetin Türkiye boyutunu şu sözlerle özetledi: “OHAL sürecinde 367 kadın katledildi. Yine kadınlar politikadan uzaklaştırılıp dışlandılar. Birçok kadın, kadın belediye eş başkanları ve meclis üyeleri tutuklanarak esaret sistemine tabi tutulmaya çalışılıyor. Bu aslında siyasette erkekleşmenin sağlanması anlamını taşıyor. Kadınlar her gün çeşitli bahanelerle öldürülüyor. Hükümet kanadında bu katliamları meşrulaştıran bir politika izleniyor. AKP hükümetinin olduğu dönemde 10 bine yakın kadın katledildi. Biz buna ‘kadın soykırımı’ demeyelim de ne diyelim. Buna karşı mücadele eden kadın merkezleri, kadın örgütlerinin kazanmış olduğu haklar da yok edilmek isteniyor. Son 1 yılda Adalet Bakanlığı’nın verilerine bakılırsa bile cinsel suçlar arttı. Cezalar azaldı. Bu da erkek egemen zihniyetin toplumda kendisini şahlandırdığını gösteriyor.”

‘KADIN SOYKIRIMI ŞENGAL’DE BAŞLATILDI’

Türkoğlu, 3 Ağustos 2014’te DAİŞ’in Şengal’e saldırarak soykırım uygulamasından dolayı özellikle bu tarihi seçtiklerini söyledi. Türkoğlu, Şengal saldırısında 4 bine yakın Êzidî kadının rehin alınarak, pazarlarda satıldığını hatırlatarak, kadınlara karşı soykırımın Şengal’de başlatıldığını söyledi. Türkoğlu, kadınlara karşı kültürel, dinsel, cinsel boyutta yapılmak istenen soykırımın DAİŞ’in Şengal işgaliyle açığa çıktığını vurguladı.

‘KAMPANYA KADIN SALDIRILARINA CEVAPTIR’

Türkoğlu, kampanyanın içeriğini ise şöyle anlattı: “IŞİD’in kadın değerlerine, bedenine, kimliğine kültürüne saldırıyor olması topyekûn kadınlara karşı bir soykırım olduğunu gösteriyor. Êzidîlere atfen başlattık kampanyayı. IŞİD şahsında bütün dünyada kadınlara karşı uygulanan saldırılara cevaptır kampanyamız. Kadın soykırımı erkek devlet eliyle bir politika haline dönüştü. Bunu Batman’da gördük. Kadın kurumları kapatıldı. Bunu gören devlet, fuhuş ve cinsel istismarı Batman şahsında yaşamsallaştırıp bununla Kürt kadınlarını onursuzlaştırmak istedi.”

‘GECE NÖBETLERİ BAŞLAYACAK’

Türkoğlu, kefalet ile serbest bırakılan erkekleri, devlet ile iş birliği yapan fuhuş çetelerini teşhir edeceklerini söyleyerek, onursuzlaştırma politikasına karşı eylemde olacaklarını aktardı. Türkoğlu, “Kadınlar geleceğine sahip çıkacak. Kampanya sadece Kürdistan ile sınırlı olmayacak. Türkiye’de kadın örgütleriyle ortaklaştıracağız. Türkiye illerinde Sakarya’da 10 aylık bebeği ile cinsel istismar sonucu katledilen Emani şahsında eylemler yapılacak. Eylül ortasında gece nöbetleri başlayacak. Kadınlar sokaklarda nöbet tutacak” dedi.

‘YAŞADIĞIMIZ SÜREÇ SOYKIRIM SÜRECİDİR’

Türkoğlu, son olarak şunları söyledi: “Kadınları hayatın her alanında silmeye çalışan erkek devlet zihniyetine karşı biz buradayız. Gasp edilen kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Bunun direnişini büyüteceğiz. Yaşadığımız süreç kadın soykırımı sürecidir. 5 bin yıllık bir süreçtir. 5 bin yıllık süreç içinde durmadan katledildik. Erkek egemen zihniyete karşı da durmadan mücadele ettik. Kazandıklarımız birilerinin lütfu değil, kendi emeğimizdir. Gasp eden erkeğe karşı da mücadele etmek bizim onurlu duruşumuzdan biri olacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here