Karanlığın aydınlığa kavuştuğu an…

Adım adım özgürleştirilen Rakka topraklarında kadınlar kara çarşaftan, kurtulmanın mutluluğunu yaşıyor. DAİŞ’in kalbi Rakka’nın özgürleştirilmesine dönük Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) başlattığı “Fırat’ın Gazabı” operasyonu 2’nci aşamasında devam ediyor. DAİŞ zulmünden kurtulan kadınlar ise kara çarşafların ardından rengarenk elbiselerini giyerek “Karanlığın aydınlığa kavuştuğu an” notunu tarihe düşüyor. Özgürleşen kadın ve çocuklar Kürtçe “Başe ku hun hatin (İyi ki geldiniz)” ve Arapça “Şükran (Teşekkür ederiz)” sözcükleri ile QSD savaşçılarını karşılıyor.

Evlendikten sonra Rakka’nın Cirnîye köyüne yerleşen ve Qamişlolu bir Kürt olan 55 yaşındaki Hedîye Yusif, Kürtçe konuşan savaşçıları gördüğünde özlemini “Min bîra Kurmancîyê kiriye lawêmin (Ben Kürtçe’yi özledim oğlum)” sözleri ile dile getiriyor. Yine QSD tarafından özgürleştirilen Kerwan köyünden Fatima Abdullah ise şu sözleri ifade diyor: “Biz eskiden kara çarşaf giymiyorduk. Tek başımıza bir yere gidemiyorduk. Her an kaçırılma tehlikesi vardı. Şimdi tekrar çıkardık o kara çarşafları ve o karanlıktan kurtulduk.”

Kadınlar öncülük ediyor

Kadınların öncülük ettiği ‘Fırat’ın Gazabı’ operasyonun sözcülüğünü Yekîneyên Parastina Jinê (YPJ) komutanlarından Cîhan Şêx Ehmed yapıyor. Aynı zamanda Rakkalı olan Cîhan Şex Ehmed ve birçok kadın savaşçı, DAİŞ’le savaşı, kadın kimliğinin yeniden hayat bulması olarak tanımlıyor.

Nazım Daştan/Rakka

EN SON EKLENENLER