Kayyum Kadın Daire Başkanlığına erkek atadı!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Mêrdîn Büyükşehir Belediyesine atanan kayyum Kadın Politikaları Daire Başkanlığına bir erkek atadı. Görevden alınan Daire Başkanı Mekiye Güzel, bunun dairenin kapanması anlamına geleceğini belirtti

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) yüzde 52 oy oranı ile kazandığı Mêrdîn Büyükşehir Belediyesine atanan kayyum diğer tüm DBP’li belediyelere atanan kayyumlar gibi ilk iş olarak kadın çalışmalarına el attı.

Belediyeye 16 Kasım 2016 tarihinde kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman, Kadın Politikaları Daire Başkanlığına önce Mehtap Büngül’ü ardından da Büngül’ün yerine Sağlık Müdürlüğünde çalışan kuzeni Abdurrahman Büngül’ü atadı. Görevden alınan Daire Başkanı Mekiye Güzel, bunun dairenin kapatılması anlamına geldiği söyledi.

Halkın talebine bir cevaptı

Kadınların yerel yönetimlere dahil olmasının ‘elzem bir durum’ olduğunu dile getiren Güzel, Kadın Politikları Daire Başkanlığının kurulması ile kadın temsiliyetinin güçlendiğini vurguladı. Güzel, “Aslında belediye daire başkanlığını kurarak, cins çelişkisini mahalli müşterek bir ihtiyaç olduğunu belirten halkın talebine bir cevap vermiştir” dedi.

Bu tarz kurumlara ihtiyaç var

Kadına yönelik şiddeti artık herkesin gördüğünü ancak buna çözüm bulmak için kurumsallaşmalara ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Güzel, şöyle devam etti: “Kadın politikaları bünyesinde kadın bakış açısıyla birçok mekan kuruldu. Bu yerlere birçok kadın başvuruda bulundu ve birlikte çaba gösterildi. Böyle bir daire başkanlığının varlığı kadınlar için çok önemli ve gerekli olduğu hatta tüm diğer kuruluşların da çalışmalarını kadın bakış açısıyla yaparlarsa toplumda ancak bir değişim ve dönüşümün sağlanabileceği ve şiddetin her türlüsünün azalabileceği de bariz bir şekilde gözlemlenmiştir.”

Bu daireyi kapatmak demek

Kadın bakış açısıyla toplumda kadının içerisinde bulunduğu duruma eğilmenin ancak bir kadının yönlendirmesi ile yapabileceğini ifade eden Güzel, “Kadın politikaları kurulduğunda da bu felsefeyle kuruldu” diye belirtti. Güzel, cins çelişkisine cevap olabilmek için kurulan bir daireye bir erkeğin atanmasının dairenin kapanması anlamına geldiğini belirtti.

MÊRDÎN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR