Kayyum, şiddet gören kadınların 7/24 başvurduğu telefonu kapattı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kayyum atanan DBP’li Akdeniz Belediyesi bünyesindeki İŞTAR Kadın Merkezi işlevsiz bırakıldığı gibi, şiddet gören kadınların 7/24 arayabildiği ve yardım alabildiği Merkez’in telefonu da kapatıldı. Merkezde çalışan kadınlar ise mobbinglerle istifaya zorlanıyor

Demokratik Bölgeler Partili (DBP) Akdeniz Belediyesi’ne 18 Aralık 2016 tarihinde Akdeniz Kaymakamı Hamdi Bilge Aktaş kayyum olarak atandı. Kayyum atanması ardından Akdeniz Belediyesi bünyesinde çalışma yürüten kadın sığınmaevi kapatılırken, birçok kadın ihraç edilerek, işsiz bırakıldı. Geri kalanı da temizlik işlerinide çalıştırılıyor. Akdeniz Belediyesi Kadın Sığınmaevi çalışanı Gülbahar Güzel MA’ya, mobbingle istifaya zorlandıklarını ve Merkez’in hizmet verdiği şiddet gören kadınların da yalnızlığa terkedildiğini söyledi.

Telefon şiddet gören kadınlara kapatıldı!

Kayyum gelmesi ardından tüm sığınmaevi çalışanları İŞTAR Kadın Merkezi’ne getirildi ve işlevsiz bir şekilde burada tutuluyor, meslek tanımlarının değiştirilip, maaşları düşürüldü. Kayyumla birlikte kadın merkezinin telefonlarına el konuldu ve danışmanlık yapılan kadınlara ulaşılamıyor. Danışanlara ulaşmak istendiğinde ‘Kesinlikle birim telefonu size verilmeyecek siz ilgilenmeyeceksiniz. İŞTAR’ın telefonu yeni getirilen kadın müdür Arife Süzer’de olacak.’ deniyor. O telefon, İŞTAR Kadın Merkezi’nin 7 gün 24 saat açık olması gereken ve şiddet maruz kalan kadınların aradığında ulaşabilmesi gereken telefon. Yeni getirilen müdür el koydu ve dışardan gelen hiçbir telefonu açmıyor.

Kadınlar susmayacak!

25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ne ilişkin ise Güzel, şunları söyledi: “Kadına yönelik şiddet her alanda var. Şiddetle mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm kadınların 25 Kasım’da alanlarda olmasını isterim ben de olacağım. Şimdiye kadar yaptığım çalışmanın iki mislini yapacağım ve alanlarda olacağım. Belediyeye kayyum atanması, kadın kurumlarının kapatılması, kadını susturmayacak ve ben de susmayacağım. Tüm kadınları alanlara dayanışmaya bekliyorum.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR