Kayyumlara da başkanlığa da hayır

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Neredeyse DBP’ye ait tüm belediyelere kayyum atanan Wan’da kadın Belediye Eşbaşkanları, ‘Evet’te kadına dair bir gelecek görmüyoruz. Kadın çalışmalarına, kadının varlığına bir saldırı olduğu için ‘hayır’ diyoruz’ dedi

Wan’da Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) ait belediyelerin eşbaşkanları, referandumda ‘neden hayır’ diyeceklerini anlattı.

Wan’ın Bêgir Belediye Eşbaşkanı Safure Güneş, halk iradesi ile seçilen DBP’li birçok belediyeye el konulduğunu ve eşbaşkanların tutuklandığını hatırlatarak, şuanda belediyelerin işlevsiz hale getirildiğini belirtti. Güneş, “Kadının, halkın bizi irade olarak kabul ettiği bir noktada, bugün iktidar tarafından hepimiz evlerimize gönderildik. Bugün bir emek talanıyla karşı karşıyayız. Bunun için hayır diyoruz” dedi.

Kadınlar hedef olduğu için hayır

Kadınlar olarak ‘tekçi yönetimi’ asla kabul etmeyeceklerini söyleyen Payîzava (Gürpınar) Belediye Eşbaşkanı Yıldız Çetin ise, hükümetin atadığı kayyumlar ile kadın alanlarına müdahele ettiğini ve bu pratikleri ile anlayışlarını bir kez daha ortaya koyduğunu ifade etti. Çetin, “Biz kadınlar seçilmişler olarak hayır diyoruz” şeklinde konuştu. Artemetan (Edremit) Belediyesi Eşbaşkan Vekili Nurhayat Çelik de, belediyelere atanan kayyumların ilk hedefinin kadın ve kadına yönelik çalışmalar olduğunu hatırlatarak, “Evet’te kadına dair bir gelecek görmediğimiz için, kadın yapılarına, kadın çalışmalarına, kadının varlığına bir saldırı olduğu için hayır diyoruz” ifadelerini kullandı.
Erdîş (Erciş) Belediyesi Eşbaşkan Vekili Güler Avcı ise, AKP iktidarının kirli politikalarını kadın üzerinden var ettiğini ifade ederek, “Çıkardığı yasalarla da kadını sürekli eve tıkayıp, kadının önünü kapatmaktadır. Kadınların kendilerine yönelik yürütülen bu kirli politikalara karşı tek cevabı hayır olmalı” dedi.

WAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR