KCDP Mart ayı raporunu açıkladı: 25 kadın katledildi

Post date:

Author:

Category:

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Mart ayı kadına yönelik şiddet raporunu açıkladı. Raporda 25 kadının öldürüldüğü, en az 269 çocuğun ise istismara maruz kaldığı belirtildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Mart ayı kadına yönelik şiddet raporunu açıkladı. Raporda 25 kadının katledildiği belirtilerek, bu ay basına yansıdığı kadarıyla 269 çocuğun cinsel istismara uğradığı ancak bu sayının çok daha fazla olabileceği ifade edildi.
Raporda, geçtiğimiz aylara göre mart ayı kadın cinayeti sayısında düşüş yaşandığı aktarılarak şunlara yer verildi: “Bunun sebepleri ise; kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında meydanları doldurması, dünyada kadın hareketinin bu ay içerisinde şiddete karşı farklı ülkelerde eylemler ve grevler gerçekleştirmesi, tüm tarafların kadına şiddeti kınamasıydı. Mart ayında gerçekleşen bu düşüşün önümüzdeki aylarda artarak devam edebilmesi için; bu siyasal atmosferin devamı, kadına yönelik şiddete karşı açıklamaların tıpkı mart ayında olduğu gibi devam etmesi gerekiyor.”
‘FAİLİ MEÇHULLERDE ARTIŞ VAR’
Bu ay yaşanan düşüşe rağmen mart ayında şüpheli ölümlerin ve faili meçhul cinayetlerin arttığına dikkat çekilen raporda, “Bu ay içerisinde 25 kadın cinayetinin 11’i şüpheli ölüm. Kadın cinayetlerinde artışın önüne geçilmesi için söz konusu cinayetlerin kim tarafından, neden işlendiğinin açığa çıkartılması ve faillere caydırıcı cezaların uygulanması gerekiyor. İstanbul’da hocasının odasında bayılıp şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Alara Karademir gibi ölümü aydınlatılmayan onlarca kadın cinayeti var. Kadınlar Alara Karademir’in davasının takipçisi olacağını açıkladı; ancak bu cinayetler aydınlatılmadıkça, şüpheli ölümlerdeki artış da sürüyor” denildi.
‘ÖZPOLAT DAVASINDA SANIK DURUŞMAYA GETİRİLMEDİ’
Raporda, “Geçtiğimiz ay Helin Palandöken’in davasında duruşmaya yanlış sanığın getirilmesi gibi; bu ay kocası tarafından 2016 yılında öldürülen Halide Özpolat’ın davasında mahkeme sanığı duruşmaya çağırmayı unuttu. Bu şekilde ilerleyen kadın cinayeti davalarında konunun önemsenmediği ve yanlış ele alındığı ortaya çıkıyor. Karar çıkacak olan Özpolat’ın davasında duruşma sırf bu ele alış biçiminden dolayı ertelenmiş oldu. Kadına yönelik şiddet davalarında konunun hassas ele alınması, emsal işleyiş ve kararlar ise önemli bir yerde duruyor” ifadelerine yer verildi.
‘FAİL KAYIP’
“Ankara’da İlknur Çelik, cezaevinden izinli çıkıp yanına gelen ve evli olduğu Feyzi Çelik tarafından kesici aletle 4 yaşındaki kızlarının gözü önünde öldürüldü” denilen raporda,  bu ay kadın cinayetinin en çok İstanbul’da, Antalya’da ve Ankara’da işlendiği belirtildi. Raporun devamında şunlara yer verildi: “Antalya’da iş görüşmesine giden Ayşe A., boşandığı İrfan A. tarafından eve döndüğünde kesici aletle ağır yaralandı. Ayşe A, kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesi veriyor. Bursa’da 5 aylık hamile olan Merve P, boşandığı Hüseyin P. tarafından ateşli silahla vuruldu. Durumu ağır olan Merve, yaşam mücadelesi veriyor. İstanbul’da bir otelde İran vatandaşı trans bir kadın kesici aletle boğazından aldığı darbe sonucu cansız bedenine ulaşıldı. Fail ise kayıp, aranıyor.”
‘ÇOCUK İSTİSMARI DEVAM EDİYOR’
Raporda çocuk istismarına ilişkin şu ifadeler kullanıldı: “Edirne İl Genel Meclisi Kadınları ve Kız Çocuklarını Koruma Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre 2017 yılında sadece Edirne’de 186 çocuğun hamile olduğu tespit edildi. 2017 yılında sadece İstanbul’daki bir hastanede 15 yaş altında 115 çocuğun hamile kaydı olduğunun ortaya çıkması da gündem olmuştu. Konuya ilişkin rakamlar kadınlar tarafından ortaya çıkarılırken, yeterli denetimin yapılmaması bu suçun üstünün örtülmesine yol açıyor.”
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR