Kendilerine dayatılan ‘annelik’ rolünü kırıyorlar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Gezgin Anneler Grubu, toplumun kadınlara biçtiği “annelik” rollerinden sıyırıp, kadınları toplumla iç içe getirerek güçlü bir dayanışma ağı kuruyor. Grubun kurucularından Gülşah Koçak, “Evli ve çocuk sahibi olan kadınlar sosyal hayattan koparılmaya çalışılıyor. Bizler bu algıyı kırmak istiyoruz” dedi.

İstanbul’da bir grup kadının 20 yıl önce kurmuş oldukları “Gezgin Anneler Grubu”, toplumun kadına biçtiği anne ve kadınlık rollerini yıkıyor. Yaklaşık 200 kadından oluşan grubun amacı, evlere “annelik” görevi ile kapatılmak istenen kadını; geziler, sosyal projeler ve çeşitli dersler ile sosyalleştirip dayanışma ağı oluşturmak. Kadınları, sosyal hayatta daha fazla yer alabilmeleri için cesaretlendiren bu grupta farklı deneyimlerin yanı sıra, maddi-manevi birçok yardım da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

TÜM TÜRKİYE’Yİ GEZDİLER

Yıllarca turizmcilik yapan Gülşah Koçak, spor eğitmeni Zerrin Demir ve dans eğitmeni Ayşe Kontu’nun kurmuş olduğu Gezgin Kadınlar Grubu, birçok kadına Balkanlar’dan Karadeniz’e, Kürt illerinden Ege ve Akdeniz kıyılarına kadar tüm Türkiye’yi gezme ve gezdirme imkânı yarattı. Konaklama ihtiyaçlarını anlaşmalı oldukları bir seyahat acentesi üzerinden gerçekleştirdiklerini ve bir gezinin maksimum 500 TL ile mümkün olduğunu belirten kadınlar, herhangi bir güven sorununun da yaşanmadığını söyledi.

Grubun tarihinin 20 yıla dayandığını dile getiren Gülşah Koçak (60), daha önceleri Kadıköy’de bulunan Sosyal Yardımlaşma Derneği üzerinden bu çalışmaları yaptıklarını söyledi. Kurumun kapanması üzerine kadın üyelerin de talebi ile “Gezgin Anneler Grubu”nu kurduklarını ifade eden Koçak, dönemin en hızlı iletişim alanı olan internet üzerinden kurdukları bir site ile birçok farklı kadına da ulaşabildiklerini belirtti.

‘EVLİ VE ÇOCUKLU OLMAK, SOSYALLEŞMEYE ENGEL OLAMAZ’

Evli ve çocuk sahibi olan kadınların sosyal hayattan koparıldığını kaydeden Koçak, “Bizler bu algıyı kırmak istiyoruz. Kadınların evli olması ya da çocuk sahibi olmasının kendisini gezip görmekten, dışarıda emin adımlar atmaktan geri tutmaması gerektiğini düşünüyoruz. Birçok kadının, kendi hayatını çocukları, ev hayatı ve sadece yakın çevre gezmelerinden ibaret olmasını biz kabul etmiyor, çocuklarımızı da alıyoruz ve şehir şehir geziyoruz” diye konuştu.

Koçak, “Bize gezginanneleri.com adresimiz üzerinden de ulaşan birçok kadın var. Ama, arkadaşlarımızın, grubumuzu başka kadınlara önermesi üzerine katılım oldukça yoğun” dedi.
Gelen kadınların şimdiye kadar hiçbir sorun yaşamadığını söyleyen Koçak, daha önce sadece birkaç kez yapılan yurt dışı gezilerinin de arttırılacağını belirtti.

Asya İnedi – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR