KESK’li kadınlar Şengül Karaca’yı sordu

Post date:

Author:

Category:

Birlikte yaşadığı kişi tarafından katledilen Şengül Karaca şahsında kadın cinayetlerine dikkat çeken KESK İzmir Kadın Meclisi, katledilen arkadaşlarının hesabını soracaklarını ifade etti. Kadınlar aynı amaçla İstanbul’da yürüyüş düzenledi

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) İzmir Kadın Meclisi birlikte yaşadığı erkek tarafından pencereden atılarak katledilen İstanbul Eğitim Sen Şube üyesi Şengül Karaca şahsında kadın cinayetlerine dikkat çekmek için açıklama yaptı. Konak ilçesindeki Alsancak semtinde bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) de destek verdi. Kitle adına açıklamayı Eğitim Sen 1 Nolu Şube Kadın Sekreteri Eylem Tunalı okudu.

‘HER GÜNE BİR KADIN CİNAYETİ’

Her gün yeni bir kadın cinayeti haberi ile uyandıklarını belirten Tunalı, erkek şiddetinin sınır tanımadan hayatlarını karartmaya devam ettiğini söyledi. Erkek şiddetinin memleketi, sınıfı ve eğitiminin olmadığını aktaran Tunalı, “Her yaştan, renkten ve dilden kadını elimizden alan erkek egemen sistem 2017’nin ilk 4 ayında 133 kadını katletti. Sadece Nisan ayında ise 30 kadın öldürüldü, 28 kadına cinsel şiddet uygulandı, 33 çocuk cinsel istismara maruz kaldı. Mayıs ayına da her gün bir kadın cinayeti ve erkek şiddeti haberi ile uyandık. Kadınların yaşamları iktidar sahipleri tarafından kuşatılmışken, sadece cinsiyetlerinden dolayı en temel hak olan ‘yaşam hakkı’ ellerinden alınmaktadır” diye ifade etti.

‘DİRENİŞİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Kadın cinayetlerinin hükümetin kadın politikalarının sonucu olduğunu belirten Tunalı, “Kadın cinayetleri politiktir demeye devam ediyoruz. Failleri ise çoğu zaman en yakınımızdaki erkeklerken, destekçileri erkek yargı, iktidar ve sistemdir biliyoruz. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri karşısında, bulunduğumuz her yerde mücadele ve direnişimizi kendi gücümüzle büyüterek ve kadını kurban değil, toplumsal özne olarak açığa çıkaran daha güçlü bir kadın örgütlenmesi yaratarak direnişimizi sürdüreceğiz. Şengül Karaca’nın hesabını sormaktan asla geri durmayacağız” diye konuştu.

‘133 KADIN KATLEDİLDİ’

KESK İstanbul Kadın Meclisi de, Şengül Karaca’yı anmak için Taksim Talimhane’de bir araya geldi. Kadınlar Karaca’nın evine kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İlerici Kadınlar, Feministler ve çok sayıda kadın kurumu katıldı.

2017’nin başından bu yana 133 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü belirten EĞİTİM SEN 3 No’lu Şubesi Kadın Meclisi Üyesi Seher Göğerçin, “Sadece Nisan ayında ise 30 kadın öldürüldü, 28 kadına cinsel şiddet uygulandı. 33 çocuk cinsel istismara maruz kaldı. Mayıs ayına da her gün bir kadın cinayeti ve erkek şiddeti haberi ile uyandık. İzmir’de Siirt’te, İstanbul’da Sultanbeyli’de kadınlar tanıdıkları, aileden erkekler, eski eşler, nişanlılar, erkek arkadaşlar hatta lisedeki sınıf arkadaşları tarafından öldürülüyorlar” dedi.

‘ÖZ SAVUNMA HAKTIR’

AK Parti iktidarı boyunca kadınlar, katliama dönüşen cinayetlerin yanı sıra gündelikleşen artık şaşırtmayan ve çeşitlenen şiddet biçimleriyle karşı karşıya kaldığını kaydeden Göğerçin, “Her fırsatta kadınlarla ilgili ne kadar çok yasal düzenleme yaptığıyla övünen AKP iktidarı, ‘müjde’ diye sunduğu yasal düzenlemelerle aslında var olan hakları bir bir geriye götürdüğünün üstünü örtmeye çalışsa da, kadına yönelik şiddetin artarakdevam ettiği gerçeğini değiştirmedi” diye konuştu. Göğerçin, “Son olarak KESK’te birlikte mücadele ettiğimiz arkadaşımız Şengül Karaca erkek arkadaşı tarafından öldürüldü. 4 Mayıs 2017 tarihinde yaşadığı evin penceresinden aşağıya atıldı. Biz kadınlar içinartık her yer şiddet gördüğümüz suç mahallerine dönüştü. Bugün kadınların canına kasteden erkek şiddetine karşı bir kez daha suç mahalline geldik” dedi. Bu dönemde kadın bedenine yapılan her türlü müdahalenin birinci sorumlusunun AK Parti olduğunu vurgulayan Göğerçin, “Erkek şiddeti nefes aldırmayan bir salgına dönüştüyse öz savunma haktır! Direniyoruz” diye ifade etti.

Açıklamanın ardından kadınlar Karaca’nın yaşamını yitirdiği yerde mum yakıp karanfil bırakarak eylemine son verdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR