Kimlikleri, işleri, ‘hakları’ yok

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Mültecilerin günlük hayatta karşılaştıkları sorunların çözümünde destek olmak, kamu hizmetlerinden etkin bir şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla geçtiğimiz yıl kurulan Göçmen Dayanışma Derneği, mülteci kadınlar ile buluştu.

Mültecilere günlük hayatta karşılaştıkları sorunların çözümünde destek olmak, kamu hizmetlerinden etkin bir şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla kurulan dernek, mülteci kadınların sorunlarını yüz yüze dinledikleri bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinliğin sonunda ise, Arapça ve Türkçe çeviri ile konuşulanların herkes tarafından anlaşılmasına katkıda bulunan çevirmenler ve müzisyenlerden oluşan bir grup, Arapça, Türkçe, Kürtçe şarkılar ile müzik dinletisi düzenledi.

Temel hakları yok

Gazete Karınca’dan Ezgi Gül’e açıklamalarda bulunan Göçmen Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hatice Ödemiş, “Dernekte mültecilerin sağlık hakkı, eğitim hakkı, sosyal ekonomik haklar ve adalete erişim olmak üzere, dört temel başlıkta toplayabileceğimiz haklara erişimini desteklediklerini” ifade etti.

Okul yerine işe gidiyorlar

Ödemiş, sağlık hakkı konusunda “kimliksiz olanları, ‘yüksek risk grubu’nda bulunanları temel haklara ulaşımları konusunda desteklediklerini” söyledi. Ödemiş, derneğin bir diğer amacı olan eğitim hakkının desteklenmesi konusunda ise, “Çocukların kimlik alıp eğitim hakkından yararlanmasını sağlamanın yanında, eğitime devam etmelerinin kontrol edilmesinin de dernek için çok önemli olduğunu” vurguladı. Ödemiş, karşılaştıkları birçok örnekte, ‘ekonomik yetersizlikler’ dolayısıyla eğitim yaşındaki çocuklar, okula başlasalar dahi alınıp ‘çocuk işçi’ olarak çalıştırıldığını gözlemlediklerini belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR