‘Kızımın katili artık cezalandırılsın’

0
208

Dilek Özister’i katleden Nihat Özister’in yargılandığı davanın 21 Temmuz’da görülecek duruşmasına katılım çağrısı yapan anne Ayten Özister, “Katili bir daha mahkeme salonunda görmek istemiyorum” diyerek, 3 yıldır süren davanın artık sonuçlanmasını istedi.

Van’da eşi Dilek Özister’i (32) katleden Nihat Özister’in yargılandığı davanın 8’inci duruşması 21 Temmuz Cuma günü, Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 29 Aralık 2014 tarihinde 12 yıl boyunca şiddet uyguladığı eşini sokak ortasında bıçak darbeleriyle öldüren katil zanlısının artık cezalandırılmasını isteyen Özister’in annesi ve kızı, aradan geçen zamana dikkat çekti.

Kızının katilini artık mahkeme salonlarında görmek istemediğini vurgulayan Özister’in annesi Ayten Özister, “O bizim kızımızı öldürdü. İçimiz 3 yıldır yanıyor. Ağır bir ceza versinler ki örnek olsun ve bir daha kadınlar öldürülmesin. 3 yıldır halen ceza vermemişler. Herkesten isteğimiz dayanışmaları. Bu duruşmada ceza verilsin. Kızımın katilini bir daha mahkeme salonunda görmek istemiyorum” diyerek, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

‘MAHKEME BİZLERE BAKARAK CEZA VERSİN’

Özister’in 15 yaşındaki kızı İlknur Özister ise, “Hakimler ve savcılar büyük bir ceza versinler. Müebbet alsın istiyorum” dedi. Özellikle kadınlarından da destek bekleyen Özister, “Kadınlar büyük destek versin ki bu canavar ağır ceza alsın. 3 yıldır ceza vermediler. Bu duruşmada da bizlere bakarak büyük bir ceza versinler” diye konuştu.

Öte yandan, Van’da 19 – 25 Temmuz tarihleri arasında, 3’ü kadın katliamı, 1’i istismar olmak üzere 4 davanın duruşması görülecek. Görülecek duruşmalar şöyle:

“*Edremit’te 26 Ocak 2017 tarihinde Kader Özdemir’i (20) katleden Halit Çançin’in (27) yargılandığı davanın 2’nci duruşması bugün Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

*2 yıl önce 2 öğrencisine cinsel istismarda bulunan 48 yaşındaki öğretmen H.G.’nin yargılandığı davanın 9’uncu duruşması 21 Temmuz’da Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

* Van’da Dilek Özister’i katleden Nihat Özister’in yargılandığı davanın 8’inci duruşması 21 Temmuz Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

*Van’da çocuk yaşta zorla evlendirilen Sibelcan Yılmaz’ı katleden Cahit Çobandede’nin yargılandığı davanın 5’inci duruşması 25 Temmuz’da Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here