KJA dergisi Yazı İşleri Müdürü Helin Tolan’a 10 ay hapis cezası

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

KHK ile kapatılan KJA dergisinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olan Helin Tolan ve dergiyi sattıkları iddia edilen Mehtap Yılmaz ve Mustafa Aşan’a ‘örgüt propagandası’ yaptıkları iddiasıyla toplam 20 ay hapis ve 833 gün adli para cezası verildi

Çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Kongreya Jinên Azad’ın (KJA) yayın organı olan KJA dergisinin, Mayıs-Haziran 2016 sayısında yer alan yazılarda “örgüt propagandası” yapıldığı iddiasıyla aralarında KJA Dönem Sözcüsü ve derginin imtiyaz Sahibi Ayla Akat Ata ile derginin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Helin Tolan’ın bulunduğu 12 kişi hakkında 5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın karar duruşması görüldü. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklar katılmazken avukatları hazır bulundu. Duruşmada iddia makamı, dergide yapılan incelemede örgütün “cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini öven, destekleyen ve meşru gösteren” yazılar bulunduğunu iddia etti.

Derginin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Helin Tolan, dergiyi satan Mehtap Yılmaz ve Mustafa Aşan’ın “örgüt propagandası yapmak” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Savcılık, Ramazan Filiz, Fatih Ay, Abdullah Dülğe, Ahmet Dülğe, Mehmut Uruç, Fatih Kılıç, Ahmet Kılıç, Hacı Bademkıran , Ramazan Doğuhan’ın da satın aldıkları dergilere hemen el konulması nedeniyle “Örgüt propagandası” suçunun işlediklerine dair kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği için beraatlarını istedi. Derginin İmtiyaz Sahibi olan Ayla hakkında da beraat kararı verilmesini talep etti.

Ardından savunma yapan avukatlar, savcının cezalandırılmasını istediği sanıkların üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığını, yazıların basın ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek, haklarında beraat kararı verilmesini talep etti.

10 ay habis ve 833 gün adli para cezası

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, KJA Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Helin Tolan’a “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla 833 gün adli para cezası, dergiyi dağıttıkları ileri sürülen Mehtap Yılmaz ve Mustafa Aşan’a ise 10’ar ay hapis cezası verdi. Mahkeme, sanıkların ilerde suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşmadığı gerekçesiyle verdiği hapis cezalarını ise ertelemedi.

Mahkeme ayrıca Ayla Akat Ata, Ramazan Filiz, Fatih Ay, Abdullah Dülğe, Ahmet Dülğe, Mehmut Uruç, Fatih Kılıç, Ahmet Kılıç, Haci Bademkıran , Ramazn Doğuhan hakkında üzerlerine atılı suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR