Kobanê’de mücadeleci bir kadının hikayesi: Leyla Öğretmen

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Çocuk yaşta evlendirilen Rakkalı Leyla Ehmed, toplumun kendisine dayattığı yaşamı kabul etmek yerine, kendisine yeniden bir yaşam yaratma yolunu seçti. Çabasının sonucunda öğretmen olan Leyla, şimdi çocuklara anadilde eğitim veriyor

Rojava ve Suriyeli kadınların şahsında açığa çıkan mücadele ile farklı direniş hikayeleri de gün yüzüne çıkıyor. Bu hikayelerden birisi de çocuk yaşta evlendirilen 41 yaşındaki Rakkalı Leyla Ehmed’e ait. Gazete Şûjin’ın haberine göre erkek zihniyetinin dayattığı yaşama itiraz eden Leyla, şimdi öğretmen kimliğiyle yüzlerce çocuğun hayatını değiştiriyor.

‘Her köye bir öğretmen’

14 yaşında evlendirildikten sonra Kobanê’nin Tehluke Köyü’ne yerleşen Leyla, kendisini, ev ve köy yaşamı ile sınırlandırmak istemiyor. Eğitimine açıktan devam eden Leyla, üniversiteyi de bitirip öğretmenliğe başlar. Rojava Devrimi’nden sonra Arapça yerine Kürtçe dil eğitimi almak isteyen Leyla, ailesiyle birlikte Kürtçe eğitimlere katılır. Leyla, “Eşim, 2 kızım ve kızımın eşi ile Kürtçe eğitim devrelerine katıldık. ‘Her birimiz bir köye giderek eğitim verirsek beş köy aydınlanmış olur’ diye düşündük. Yani her köye bir öğretmen anlayışıyla öğretmenliğe sarıldık. İlk defa Kürtçe dersler verilecekti, öğretmen sayısı azdı ama çocuklar kendi anadilleri olan Kürtçe ile eğitim görebilecek diye heyecanlıydık” diyor.

‘Kadınlar yaşama katılmalı’

Kadınların sıradan bir yaşamı kabul etmemesi gerektiğini vurgulayan Leyla, şu çağrıyı yaptı: “Kadın hangi konuda istiyorsa kendini geliştirebilir yeter ki kendini sınırlamasın. Bende okuma bir tutku gibi. Yani yüreğime ruhuma hitap ediyordu. Bir kadın hangi çalışmayı seviyorsa o çalışmada yer almalı ama bir kadın asla sıradan bir yaşamı kabul etmemelidir. Kadınların önü açılmıştır, okumalı ve kurumlarda yerlerini almalılar.”

KOBANÊ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR