‘Köle olmak istiyorlarsa evet desinler’

Post date:

Author:

Category:

Dersim’in Pulur (Ovacık) ilçesinden kadınlar, “Doğamızın HES’lerle yok edilmesine, soykırım politikalarının devam etmesine izin vermeyeceğiz” diyrek referandumda ‘Hayır’ diyeceklerini söylüyor.

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklanmasının eşbaşkanlık sistemine yönelik olduğunu ve bu sistemin kadınlar için önemli olduğunu söyleyen Şehriban Yerlikaya, iktidarın erkek egemen bir toplum dayattığını söylüyor. Yerlikaya, ‘bu yüzden de hayır’ diyeceğini vurguluyor.

Gülizar Hayat ise soykırım politiklarına dikkat çekerek, geçmişten bugüne aynı politikların izlendiğine vurgu yaptı: “Tek adam iktidarı demek bize zulüm demek, ölüm demek. Babadan oğula zalimliğin aktarılması demek. Köle olmak istiyorlarsa evet desinler.” Dersim’de yapılmak istenen HES ve barajların da soykırımlara eşdeğer olduğunu vurgulayan Hayat, “İstihdam adı altında yapılan bu uygulamalar bölgeyi boşaltmaya yöneliktir. HES’ler AKP hükümetinin asimilasyoncu politikasının bir parçası. Bizim elimizden toprağımızı almak istiyorlar. Tabii ki ‘hayır’ diyeceğim” diyor.

DERSİM/ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR