Komün ruhuyla kaynayan ‘Mor Tenceler’

Post date:

Author:

Category:

Seferihisar’da 2010 yılında 7 kadın tarafından kurulan Seferihisar Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile kadınlar, komün yaşamı kaynattıkları ‘mor tencereler’ ile kuruyor

İzmir’in Seferihisar ilçesinde 2010 yılı Nisan ayında 7 kadının girişimiyle kurulan Seferihisar Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, kadınların maddi ve manevi anlamda kendilerini özgürleştirdikleri bir zemin haline geldi. 7 kişi ile kurulup 85 üyeye ulaşan dernekte kooperatifin ürünleri köy pazarları ve kooperatife ait olan ‘seferi pazar’ sitesi üzerinden satışa sunuyor.

Kadınlara eğitim de veriliyor

Seferihisar Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifin Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Seval Doğanlar, “Maydanozdan tutun turp otuna kadar Türkiye’nin her yerine satış yapıyoruz. Bu şekilde hem üreticileri desteklemiş oluyoruz hem de tüketiciyi doğal ürünle buluşturmuş oluyoruz” diyor. Kooperatifte aynı zamanda kadınlara, Liderlik Eğitimi, Finansal Okuyuculuk Eğitimi, Anne Destek Programları, Kadın İnsan Hakları konusunda da eğitimler veriliyor.

Destek yok ama vergi bol

Kadınların bir araya gelerek ‘Mor Tencerem’ mutfağını kurduklarını ve her geçen gün mutfağa ilginin arttığını söyeleyen Doğanlar, şöyle devam ediyor: “Mor Tencerem ve Pekmez İşletme Atölyesi’nde üretimi yapanlar ve işletenler sadece kadınlardan oluşmakta. Gelen ekonomik gelir ise vergi ve masraflar ödendikten sonra kalan para kadınlarla paylaşılıyor.” “Devlet tarafından destek yok bol bol vergi var” diyen Doğanlar, devletin bu tip oluşumları desteklemesi gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Mor Tencerem’de çalışan Melahat Karataş ise bu oluşumun hayatını değiştirdiğini şu sözlerle anlatıyor: “Mor Tencerem’den önce bütün ömrümü eve bağlamışım. Seferihisar Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yaşamıma farklı bir renk kattı.”

İZMİR

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR