Koruma altındayken sokakta istismar ve şiddet

0
98

İkinci yargı paketinde çocuk istismarı üzerine tartışmalı düzenlemeler dikkat çekerken hemen hemen birçok yerden çocuğa şiddet ve taciz haberleri geliyor. Gelen haberlerin bazıları oluşan kamuoyu ile belli bir yere kadar ilerlese de bazıları görünmez oluyor. Kocaeli Dilovası’nda yaşayan 11 yaşındaki bir çocuğun hikâyesi de kaybolup gidenlerden… Daha da kötüsü bu şiddet ve istismar sarmalının ardında koca bir ihmalkârlık yatıyor. Babasından şiddet gören çocuk 9 yaşında evden kaçıyor. Kaçtığı dönemde 3 kişinin istismarına uğrayan çocuk daha sonra Sosyal Hizmetler tarafından koruma altına alınsa da çoğu kez buradan da kaçıyor ve sokakta cinsel istismara uğramaya devam ediyor.

KORUMA ALTINDA OLMASINA RAĞMEN

Hikâyeyi öğrendiğimiz Esenyalı Kadın Derneği Başkanı Adile Doğan bu istismar ve ihmal olayını şöyle anlatıyor: “Çocuğun teyzesi de bizim derneğimize başvuran şiddet mağduru biri. Yakın zamanda bizi arayıp yeğeninin 9 yaşından bu yana sokaklarda yaşadığını söyledi. Anne baba boşanmış, kadını çocukların velayetini alıyor, ayrı ev tutuyor çalışmaya başlıyor bir fabrikada. Ama çocuklara bu arada ihmal ediliyor. Ama anne tarafından değil çünkü baba ile evler yakın birbirine. Çocuk babaanneye de gidip geliyor ama bir gün ortadan kayboluyor ve iki gece eve gelmiyor. Daha sonra geldiğinde 3 kişi tarafından istismara uğradığı ortaya çıkıyor. Daha sonra anne çocuğu alıp karakola ve hastaneye götürüyor. Sağlık raporunda da istismar ortaya çıkıyor. Biliyorsunuz bu gibi durularda Sosyal Hizmetler çocuğu alıyor. O süre içerisinde çocuk en az beş defa oradan da kaçıyor. Çocuğun sürekli evden kaçma sebebi de baba ve amcadan gördüğü şiddet. Sokakta uyuşturucu madde ve sigaraya başlıyor. Daha da kötüsü sadece bir defa değil defalarca cinsel istismara maruz kalıyor.”

HİÇBİR SORUŞTURMA VE DAVA YOK

Doğan’ın çocuk yakınlarına dayandırdığı bilgilere göre şimdi 11 yaşındaki bu çocuk geçen süre zarfında Sosyal Hizmetlerin koruması altında görünüyor. Ama Sosyal Hizmetler konuya dair bilgi paylaşmaktan kaçınıyor. Doğan, hala kaydı orada bulunmasına rağmen sürekli kaçan çocuğun sokakta uyuşturucuya alışmasıyla para karşılığında cinsel istismara maruz kaldığını ve bu çocuk için yetkililerin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini belirtiyor.

Bir diğer ihmal ise çocuğun sokakta istismara uğradığı 2 yıl önce herhangi bir takibin, soruşturmanın ve mahkemenin açılmamış olması, Doğan durumu şöyle ifade ediyor: “Biz bu süreci ailelerle görüşerek araştırdık. Anne yeniden evlenip Kars’a taşınmış kızı yanında ama oğlunu alamıyor sürekli kaçtığını iddia ediyor. Babaanne ve baba şiddeti kesinlikle reddediyor. Ama çocuğun da beyanı var ve çocuk şiddet gördüğünü söyledi. İstismarı da yarım ağız kabul ediyorlar ama bir dava olmadığını söylediler. Hatta istismar eden kişiler de bilinmesine rağmen bir davanın neden olmadığına dair ailenin bir bilgisi yok. Annesi ben şikâyetçi oldum diyor ama sonrasında açılan bir şey yok.”

HEM AİLE HEM DEVLET HEM SOKAK SUÇLU

Doğan, iki yıl boyunca şiddet ve istismara uğrayan çocuk hakkında son olarak şunları dile getiriyor: “Bizim topladığımız bilgiler ışığında ortaya şu sonuç çıkıyor hem aile hem devlet hem de sokak suçlu. Bu çocuğun bilgilerini araştırıyoruz ama hepsi Sosyal Hizmetlerde, demek ki kaydı hala orada. Ama çocuk sokakta. Bize haberin gelmesinin sebebi de çocuğun 4 gün ortada kaybolması. Sonra araştırdık eski bir inşaatın içinde bulduk. Kaçma sebebi de babadan dayak yemesi. Çocuk ortalıkta bazen sokakta bazen babaannenin evine dönüyor. Babaanneye sorduğumuzda anneanneyi suçluyor. Ama bize haberi ulaştıran anneanne. Ama iki aile arasında boşanmada dolayı husumet var ve bir gün çocuğu elinde babasının silahıyla anneannesinin evine yolluyorlar. Bu suça teşviktir. Boşanmadan kaynaklı bir husumet var ve arada kalmış 11 yaşında bir çocuk var. Ne devlet ne de aile doğru düzgün bu çocuğa sahip çıkmıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here