Kürt kadınları ortak çalıştaya hazırlanıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kürt kadınlarının Ulusal Kogre’ye dönük hazırlık amaçlı yaptığı çalıştaya ilişkin bilgi veren komisyon üyesi Duysal Karataş, gündemlerinde dört parçayı kapsayan ortak kadın çalıştayı olduğunu söyledi

Şubat’ta Amed’de Kürt Ulusal Kongresi’ne hazırlık kapsamında Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde Kürt kadınları bir araya geldi.

Düzenlenen çalıştaya her kurum ve partiden yaklaşık 30 kadın katıldı. Kürt kadınlarının ulusal birlik çalışmalarına hız vereceği kaydedilen çalıştayda, 6 kişilik bir komisyon oluşturuldu. Komisyonda yer alan Azadi Hareketi Koordinatörü Duysal Karataş, ulusal birliğin kadınlar açısından önemine dikkat çekerek, çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Birliğin tam zamanı

Karataş, böylesi bir dönemde çalıştayın önemli olduğunu ve 4 parçayı kapsayan bir perspektif hedeflediklerini söyledi. “Ulusal birliğin tam zamanı” diyen Karataş, kadınların da birlik için öncülük edeceğini ifade etti: “Kürtlerin başarısının öncüleri her zaman kadınlar olmuşlardır. Kadınlar verdikleri mücadele ile birçok şeyi başardılar. Bugün de daha güçlü bir birliktelik için Kürdistan’ın dört parçasında çalışacağız.”

Kobanê’de tek vücut olduk

“Ulusal kongrenin önemi ve bilincini yüreğimizde hissettiğimiz dönem Kobanê dönemi oldu” diyen Karataş, o dönemde tüm Kürtlerin tek vücut olup, Kürdistani bir duyguyla hareket ettiğini anımsattı. Karataş Kürt kadınlarına şöyle seslendi: “Kişisel çıkarlar ve vaatlerimizden vazgeçmeliyiz. Birlik için çalışmalıyız.”

Kaybedecek zamanımız yok

Dünya ülkelerinin tarihte birçok kere Kürt halkı üzerinde kirli politikalar yürüttüğünü ve Kürt kadınlarının bundan sonra böylesi süreçlere alet olmayacağını vurgulayan Karataş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya tarihi değişti. Kürtler eski Kürtler değil. Kürt kadınları olarak asla katliam ve yok etme politikalarını kabul etmeyeceğiz. 100 yıl önce de biz savaşmıştık. Ama elimizde somut veriler yoktu. Maalesef her boyutuyla güçsüzdük. Kadınlar da o dönemde pasif konumundaydı. Biz bir 100 yıl daha geriye gitmeyeceğiz. Kaybedecek zamanımız yok.”

Kürt kadınları hazır

4 parçadaki kadınlarla bir araya gelmeyi hedeflediklerini söyleyen Karataş, “Bu doğrultuda 4 parçayı kapsayan bir çalıştay yapmayı planlıyoruz. Çalıştaya Kürdistani kurumların tamamının katılması için çalışacağız. Özellikle kadınlar ile ortak çalışmak için temaslarımız olacaktır” dedi. “Tek hayalim Kürt Ulusal Birliği’nin sağlanmasıdır” diyen Karataş, bu bağlamda Kürt kadınların hazır olduklarını tüm Kürtlerin de hazır olmalarını istedi.

AMED

Önceki İçerikRojava Devrimi Arjantin’de
Sonraki İçerikErdem: Yasak mı?
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR