Lübnan’da kadınlar için pedal çevirecek

0
213

40 ülkeden 500 kadının katılımıyla bu sene 7’ncisi Lübnan’da gerçekleştirilecek olan bisiklet turu, Beyrut Balamad Üniversitesi’nden başlayacak. Etkinlik kapsamında ülkede Trablus, Beyrut, Jounieh, Jezzine, Ansar, Sur, Biblos, Sayda ve Bekaa Vadisi’ne bisiklet sürülecek

Kadınlar buralarda bulunan Suriyeli ve Filistinli mültecilerin kaldığı kampları ziyaret ederek, yerel sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelecek. Günde 40 kilometre yol kat edilecek olan turda, toplam 240 kilometre bisiklet sürülecek. Uzun yıllar makine mühendisliği yaptıktan sonra bisiklet tutkusunun ağır basması ile Kadıköy’de Bisiklet Gezgini adında dükkan açan Bisikletli Kadınlar İnisiyatifi aktivisti Seçil Öznur Yakan, 30 Eylül-8 Ekim’de Lübnan’da yapılacak “Follow the Women” (Kadınları İzle-Kadınlar Barış İçin Pedal Çeviriyor) projesine Türkiye’den 7 kadınla birlikte katılacak.

Bilgi ve deneyim paylaşımı
Savaş bölgesi olarak algılanan Ortadoğu’da barış sürecinde kadınların aktif şekilde rol almasını teşvik etmeyi amaçlamak için bisikleti ile yola düşen kadınlardan biri olan Seçil Öznur Yakan, uzun yıllar işe bisikletle gidip geldiğini ve sonrasında hayatının değişmeye başladığını söyledi. Bisiklet Gezgini adını verdiği küçük bir dükkanı olan Yakan, aynı zamanda hem Türkiye’den hem de dünyadan bisiklet turcularını ağırlayarak, bilgi ve deneyim paylaşımında bulunduğunu belirtti.

‘30 Eylül’de gideceğiz’
Yakan, Bisikletli Kadınlar İnisiyatifi’ni kurduktan sonra bisiklet aktivistliği de yaptığını dile getirerek, şunları söyledi: “Bisikletli Kadınlar İnisiyatifi’ni kurduk çünkü İstanbul’da daha çok kadın bisiklet kullansın istiyoruz. Bu nedenle 2004 yılından bu yana yapılan Follow the Women etkinliğine katılmaya karar verdim. Dünyanın farklı yerlerinden gelen kadınlar ve o bölgedeki kadınlar, bu etkinlikte Lübnan’ın, Suriye’nin, Ürdün ve Filistin’in farklı bölgelerinde bisiklete binerek hem oradaki kadınlara böyle bir şeyin yapılabileceğini göstermeye çalışacak hem de bu projeden elde edilen gelirlerle çocuk parkları yapılıyor, bazı mülteci kamplarına yardım ediliyor. Biz de 30 Eylül’de gideceğiz, bir hafta sürecek.” Etkinlik kapsamında çok fazla kadın ile tanışıp iletişime geçeceklerini belirten Yakan, kadınlar ile birbirlerinin hayatlarına dokunacaklarını ifade etti. Yakan, bisikletin kendisi için özgürlük olduğunu söyleyerek, bisikletin yolculuğunu ve insanlarla iletişime geçmesini kolaylaştıran bir araç olduğunu belirtti. Yakan, son olarak kadınlara çağrıda bulunarak, “Korkulacak şeyler değil sadece ne istediğinizi bilmeniz ve ona sahip çıkmanız lazım. Benim gibi bir sürü kadın olduğunu biliyorum. O yüzden toplanıp nasıl yapmamız gerektiğini düşünmeye devam ediyoruz” dedi.

Necla Demir/MA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here