Manisa’da Zuhal Güneş’in taciz davası 17 Ocak’a ertelendi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Manisa Organize Sanayi Bölgesinde Elginkan Vakfı Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Valfsel AŞ’de çalıştığı sırada Genel Müdür Hüseyin Orhan tarafından tacize uğrayan Zuhal Güneş’in müdürü hakkında açılan davanın ilk duruşması Manisa Adliyesi 6. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.
Duruşmaya Zuhal Güneş ve avukatları, sanık Hüseyin Orhan ve avukatının yanı sıra, Zuhal Güneş’in ailesi ve kadınlar da dinleyici olarak katıldı.
Duruşma kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasıyla başladı. Duruşmada ilk olarak ifadesi alınan sanık Hüseyin Orhan, atılan suçlamanın iftira olduğunu iddia ederek, “Zuhal şirket içi bilgileri dışarı sızdırıyordu. Kendisini bu konuda uyardım. Bundan dolayı şirkete ve bana iftira atıyor. Suçlamasını kabul etmiyorum” dedi.
Müşteki avukatlarının şirkette belge sızdırdığı gerekçesiyle işten çıkartılan olup olmadığını ve  konuya dair şirkette idari soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sorması üzerine sanık Orhan, “Kimse işten çıkartılmadı. İdari bir soruşturma da yapılmadı. Sadece savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bunu da şirket içinde kendi aramızda konuşuyorduk” şeklinde cevap verdi.

‘İŞTEN ATILDIM HİÇBİR HAKKIM VERİLMEDİ’

Sanığın ifadesinden sonra ifadesi alınan Zuhal Güneş, 19 Şubat günü işyerine geldiğini ve çalışmaya başladığını haftalık program için sanık Hüseyin Orhan’ın odasına gittiğinde taciz olayının yaşandığını belirterek, Orhan’ın kendisine çok yoğun çalıştığını, rahatlamak istediğini söyleyerek tacizde bulunduğunu anlattı. Kendisini iterek odadan çıktığını belirten Güneş, “26 Şubat’ta savcılığa suç duyurusunda bulundum. 14 Mart günü işten çıkartıldım. Hiçbir hakkım verilmedi. Sanıktan şikâyetçiyim” dedi.
Duruşmaya tanıkların dinlenmesiyle devam edildi.
İfadelerden sonra söz alan müşteki avukatlarından Dinçer Çalım, müşterinin şikâyet hakkını kullandığını için işten atıldığını söyleyerek, “Zuhal Güneş baskı altına alınmak için işten çıkarılmıştır. Aynı şekilde tanık olan Onur Menteşe’nin de işten atılması tanığı baskı altına almak içindir. Karar verilirken bunun dikkate alınmasını isteriz” dedi. 

Mahkeme başkanı delillerin toplanması için mahkemeyi 17 Ocak gününe erteledi. 

‘KİMSE KENDİNİ YALNIZ HİSSETMEMELİ’

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, dava öncesi yaptığı açıklamada, Manisa’da olağan üstü bir kadın dayanışması sonunda Zuhal Güneş’in davasının açılmasını sağladıklarını belirterek, “Biz bu konuda sesimizi her dakika giderek yükseltmek zorundayız. Susmayacağız, direneceğiz, haykıracağız. Hiçbir yerde kadınların, çocukların, hiçbir vatandaşımızın uğradığı baskı ve taciz sonucunda, adaletsiz ve hukuksuzluk sonucunda kendisini yalnız hissetmemesini sağlamak zorundayız. Bu haksızlıklara ve adaletsizliklere, tacizlere, tecavüzlere her türlü hukuksuzluğu sesimizi yükselterek daha fazla dinlendirmek zorundayız. Hiç kimse yalnız değil. Burada da Zuhal’in yanındayız ve sonuna kadar yanında olacağız. Erkek devlet aklı o insanlara cesaret veriyor. O aklın da karşısındayız. Bu duruşmanın sonuna kadar takipçisi olacağız, adaletin yerini bulması için sonuna kadar ne gerekiyorsa hep birlikte bunu başaracağız” dedi. (Manisa/EVRENSEL)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR