Meclis önünde kadınlara saldırı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Müftülük tasarısını protesto eden kadınlar, Meclis önünde polis saldırısına maruz kaldı. Polisin Erdoğan’ın ‘İsteseniz de istemeseniz de tasarı geçecek’ sözlerinden güç aldığını söyleyen kadınlar, ‘Biz de diyoruz ki bu tasarı geçmeyecek’ dedi

İçişleri Komisyonu’ndan geçerek Meslis Genel Kurulu’na gönderilen “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”na karşı dün yine yüzlerce kadın Meclis önünde bir araya geldi. Daha önce de Meclis önünde açıklama yapan ve milletvekilleri ile görüşen kadınlar, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İsteseniz de isteeseniz de geçecek’ sözlerinin ardından bu kez polisin saldırısına maruz kaldı. Meclis Dikmen kapısı önünde açıklama yapmak isteyen Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar, polisin ‘dağılın’ sözlerine “İçeride kadınları ilgilendiren bir yasa görüşülüyor. Burada 5 dakika açıklama yapmaya hakkımız var” diyerek cevap verdi. Ancak açıklamaya izin vermeyen polis, kadınlara biber gazı sıktı ve darp ederek Meclis önünden uzaklaştırdı. Saldırıda gözaltına alınan Gülşah Öztürk, Nebiye Merttürk, Ayşen Ece Kavas, Meziyet Yıldız, Buse Uçar, Selda Alpay, Tülay Devrim, Melike Ada Giray, Aysun Gençtanır ve ismi öğrenilemeyen 2 kadın gözaltı işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Erdoğan’dan güç aldılar!

Günlerdir yasa tasarısına karşı eylemde olan kadınlar ise tasarısının kendilerine sorulmadan hazırlandığını ve kadın kazanımlarının tasarı ile gasp edileceğini söylüyor. Polis saldırısına tepki gösteren Ankara Kadın Platformu’ndan Didar Gül, Eylül ayından bu yana tasarıya karşı mücadele ettiklerini ve polisin Erdoğan’ın ‘İsteseniz de istemeseniz de tasarı geçecek’ sözlerinden güç alarak kadınlara saldırdığını belirtti. Gül, “Biz de diyoruz ki bu yasa geçmeyecek!” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR