Mekanlar kapatılıyor ama tutuklama yok

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Êlih’te ortaya çıkan çocuklara yönelik cinsel istismar ve fuhuşa zorlanmalar ile ilgili tepkilere rağmen, henüz bir adım atılmış değil. Fuhuş yaptırıldığı iddia edilen mekanlardan bazılar kapatılırken, mahalle sakinleri hala tutuklanmayan kişilerin, farklı mekanları kullanmasından endişeli

Êlih’te (Batman) 14 yaşındaki G.’nin ifadesi ile ortaya çıkan çocukların cinsel istismarı ve fuhuşa zorlanmaları ile ilgili tepkilere rağmen, henüz bir adım atılmış değil. Olayda, kentte birçok kişinin çocukları farklı mekanlarda fuhuşa zorladığı ve kentin ‘ileri gelenlerinin’ de bu işin içinde olduğu ortaya çıkmış, ancak gözaltına alınanların kefaletle serbest bırakıldığı öğrenilmişti. Çocukların fuhuşa zorlandığı yerler arasında ise, çok sayıda kafe ve evin olduğu biliniyordu.

G.’nin şu an tutuklu olan Yıldız Ç.’nin yanında çalışmaya başladığı ve bu olayların organize edildiği kuaförün ise, Batman Atatürk Meydanı’nda bulunan ‘A’dan Z’ye Gelinlik ve Kuaför Salonu’ olduğu öğrenildi. Kuaför dükkanının, fuhuş çetesinin ortaya çıkmasının ardından kapatıldığı bildirildi.

Farklı mekanları mı kullanıyorlar?

Bahsi geçen kafelerden ‘O… Kafe’nin ise, geçtiğimiz günlerde polisler tarafından basıldığı, ancak hala açık olduğu öğrenildi. Teşhir edilen diğer kuaför ve kafeler kaaptılırken, fuhuş çetelerinin faaliyetlerine farklı mekanlarda devam ettiği de edinilen bilgiler arasında. Yıldız Ç. ve organize bir şekilde çalışan uyuşturucu çetelerinin ise, 15 çocuğu daha fuhuşa zorladığı ve uyuşturucu bağımlısı haline getirdiği öne sürülüyor.

Polis: Bir şey yapamayız

Yıldız Ç.’yi yönlendirenin ise, Mülkiye D. isminde bir kadının olduğu iddialar arasında. Petrol Mahallesi’nde oturduğu öğrenilen Mülkiye D.’nin eşi H.D. ile birlikte çalıştığı ve oğulları M.D.’nin ise, uyuşturucu çetelerini organize eden kişi olduğu öne sürülüyor.

Mahalleli, Mülkiye D.’nin evine sürekli farklı plakalı araçların geldiğini ve bunun da kendilerini rahatsız ettiğini söylüyor. Mahallelinin şikayetlerine polisin yanıtının ise, “Bir şey yapamayız, 50 kişi toplanır gelirseniz ancak o zaman onları mahalleden gönderebiliriz” olduğu öğrenildi.

‘Onları mahallede istemiyoruz’

Öte yandan koruma altına alınan G.’nin de ailesine verildiği ve kentten taşındıkları öğrenildi. Korku içinde olduklarını belirten mahalleliler ise, Yıldız Ç.’nin ailesi ve birlikte çalıştığı Mülkiye D.’nin mahallelerini terk etmesini istiyor. Mahalle sakinleri, “Mahalledeki kadınların yarısı sadece yöresel giysiler giydikleri için en az 5 yıl ceza aldı. Ama çocuklarımızı fuhuşa zorlayan Yıldız’ın bırakılacağını söylüyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz. O kadın, asla cezaevinden çıkmamalı. Mülkiye’yi aynı şekilde tutuklayıp cezaevine koymaları gerekiyor” diyor.

Ciddi bir tepki oluşmadı

Yıldız Ç. ve Mülkiye D.’nin devletle doğrudan bağlantılı olduğunu öne süren mahalleliler, “Aileleri ile beraber bu işi yürütüyorlar. Mahallede bulunan uyuşturucu ve bahis çeteleriyle de doğrudan bağlantılılar” diyor.

Yurttaşlar, henüz hiçbir siyasi parti, STK, dernek, kurum ve kuruluş tarafından da konuyla alakalı ciddi bir adım atılmadığını söylüyor.

17 Nisan 2017 tarihinde, G.’nin verdiği ifade ve tanık beyanları doğrultusunda, çocuğu fuhuşa zorlayan Yıldız Ç., esnaf Şakir A., Batman’da AKP’ye yakınlığıyla bilinen muhtar ve iş insanı Abdulkadir T. İle Heywes T., Batman 2. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Şilan Özhan/Êlih-Şûjin

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR