Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu kuruluşunu ilan etti: Kadın mücadelesinin bayrağını taşıyacağız

Post date:

Author:

Category:

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu kuruluşunu ilan ederek, kadın gazetecilerin görünürlüğünü attırmak için çalışmalara başladığını açıkladı. Kuruluş açıklamasını yapan gazeteci Semra Turan, yaşanan baskılar karşısında amaçlarının kadın gazetecilerin görünürlüğünü attırmak olduğunu söyledi

Basına yönelik baskı, sansür ve tutuklamaların giderek artması üzerine alternatif gazetecilik platformları kuruluyor. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu kuruluşunu ilan etti. Platform baskı, tutuklama ve saldırı altında çalışan kadın gazetecilerin görünürlüğünü attırmayı hedefliyor. İHD Amed Şube’de yapılan basın açıklamasıyla kuruluşu ilan edilen platformun Kürtçe ve Türkçe okunan metninde, basına yönelik baskılara vurgu yapılarak, platformun bütün kadın gazetecilere açık olduğu ifade dildi.

OHAL’le basın hedef alındı

Türkçe metni okuyan Semra Turan, basın özgürlüğü sıralamasında Türkiye’nin son sıralarda yer aldığını belirterek, 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL ile birlikte basının hedef alındığını vurguladı. KHK’ler ile basın kurumlarının kapatıldığı, gazetecilerin işsiz kaldığı, kadın haber ajansı JINHA’nın yanı sıra birçok kurumun kapatıldığı belirtilen açıklamada, “İşsiz kalan kadın gazeteciler olarak yaşadıklarımızı kamuoyunda duyurarak ve kendi aramızda bir dayanışma örmek için bir araya geldik” denildi.

Amaç farkındalık yaratmak

Yaşanan baskıların platformun kuruluşunu elzem kıldığını belirten Turan, platformun, “Özellikle OHAL ve KHK ile yaşanan hukuksuz süreçte kadın gazetecilerin hakları konusunda bir farkındalık yaratarak işsiz kalan ve mesleklerini devam ettirme konusunda kararlı olan tüm kadın gazetecilerin umudu olacaktır. Bu çalışma işsiz kalan kadın gazetecilerin çabalarıyla yürütülecektir” dedi.

Tüm mekanizmalarda kadınlar olacak

Platform olarak özellikle işsiz gazetecilere her türlü desteği vereceklerini belirten Turan, “Kadın gazeteciler; mesleklerini bağımsız, sivil ve kendi inisiyatifleriyle oluşan bu platformdaki dayanışmayla toplumda önemli, yapısal ve köklü bir değişim yaratacaklardır. Kadın gazetecilerin dayanışmasını ve çalışmalarını destekleyen platformumuzun tüm mekanizmalarında kadınlar yer almaktadır” dedi.

‘Gurbetelli’nin, Roza’nın mirasçılarıyız’

Platformun katılımlara esnek olduğu, ulusal ve uluslararası düzeyde haber yapan tüm kadın gazetecilere açık olduğunu belirten Turan, atölye çalışmalarının da olacağını söyleyerek, “Bizler Gurbetelli Ersöz, Ayfer Serçe, Deniz Fırat, Nujiyan Erhan, Rosa Lüksemburg, Emma Goldman, Virginia Woolf ve Ulrike Meinhof’un takipçileri olarak, O’nların kadın mücadelesini bıraktıkları yerden devam edeceğiz ve bu bayrağı ileri taşımanın onuru ile yürüyeceğiz” dedi.

Alkış ve zılgıtlarla kuruldu

Gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği açıklamada metnin okunmasının ardından kadın gazeteciler, alkış ve zılgıtlarla Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun kuruluşunu kutladı.

AMED / ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR