Mor Battaniye: Kim ne der? demiyoruz, yazın yayınlıyoruz…

0
208

Kadınların kendi gündemlerine dair söz üretebildiği Mor Battaniye sitesi, 3 aylık zorunlu aranın ardından yayın hayatına başladı. Kadınlara çağrıda bulunan sitenin editörü Dilan Şafak Özdemir, ‘Kadınlar korkmadan yazsınlar’ diyerek çağrıda bulundu

Kadınların kendi gündemlerine dair söz üretebildiği ve duygu düşüncelerini “Kim ne der?” diye düşünmeden paylaştığı Mor Battaniye sitesi, verdiği 3 aylık zorunlu aranın ardından, yayın hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Adını iki arkadaşın evde sürekli kullandığı ve altında pek çok paylaşım ile birlikte mor battaniyesinden alan blog site, kadınların gündeme dair yazıları, makaleleri, tartışma yazıları, fotoğraf çekimleri, kısa filmleri, anılarına; kısacası hayatın her anına yer veriyor. Herhangi bir kar amacı gütmeyen ve kadınların kendilerini rahatça ifade etmelerine kaynaklık eden siteyi 12 kadın yönetiyor. Sitenin görselini yapan, yöneten ve editörlüğünü yapan bu kadınlara her kesimden kadın ve LGBTİ birey de yazı ve üretimleri ile katkıda bulunuyor. Mor Battaniye sitesinin kuruluş hikayesini ve amacını site editörlerinden Dilan Şafak Özdemir anlattı.

Amaç kadınları buluşturmak

Sitenin bir arkadaşıyla evde otururken kadınların kendilerini ifade ettikleri bir alan yaratma fikriyle ortaya çıktığını ve adını da evdeki mor battaniyeden aldığını söyleyen Özdemir, amaçlarının tüm kadınları sitede buluşturmak olduğunu kaydetti. Kadınların kendilerini rahat ifade edebileceği bir site olduğu vurgusu yapan Özdemir, “Kadınların kendilerini ifade edeceği bir zemin olarak düşündük” dedi. Kadınların elinden çıkan tüm üretimlere sitede yer verdiklerini ve büyük bir keyifle paylaştıklarını belirten Özdemir, kadınların kendi sorunlarına, mutluluklarına, politikaya; yani yaşama dair yazılar yazdığını ifade etti. Her türlü meslekten ve yaştan kadınların siteye katkı sunduğunu ve olumlu geri dönüşler aldıkları bilgisini de veren Özdemir, site hacklendikten sonra verdikleri mecburi arada kadınların kendilerine sürekli ne zaman açılacaklarına dair soru sorduklarını belirtti.

Kadınlara çağrı

Sitenin kadınlar için alternetif alan yarattığını ifade eden Özdemir, “Erişemediğimiz pek çok kadının hikayesi var. Türkiye’de öldürülen kadınların sayısı bile hesaplanmıyor artık” diyerek kadın cinayetlerinin artışına dikkat çekti. Kadınlara Mor Battaniye’ye sitesine katkı sunma çağrısında bulunan Özdemir, “Korkmadan, kim ne der diye düşünmeden, kendi varlığını yaratacak; bu yazmak olabilir, çizmek olabilir, örgü örmek, sinema filminde oynamak olabilir, sadece yaşamak bile olabilir… Asla korkmadan bunu yapmaya devam etsinler. Bizim her zaman kadınlara sitemizin kapıları açık. Orada yayınlayabileceğimiz anılar, yazılar, makaleler, tartışma yazıları, fotoğraf, kısa film hepsini bekleriz. Bize yazıp gönderebilirler. Birlikte büyüyebileceğimizi ve daha çok sesimizi duyurabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here